Strona główna
Wstęp
Aktualności
Archiwum
Opinie
Zagadki
Linki
O Autorze:
  –nauka
  –palindromy
  –Wikipedia
Kontakt
Palindromy:
  –bank
  –dla dzieci
  –erotyka
  –imiona
  –jemy
  –konie
  –koty
  –krótkie
  –megapalindromadery
  –nadesłane
  –najdłuższy
  –palindromadery
  –piętrowe
  –polityka
  –popijamy
  –psy
  –raki
  –różne
  –skróty
  –słowiańskie
  –wiersze
  –wspak
  –z "palindromem"
  –zwierzęta

ARCHIWUM 2010

Powrót do strony głównej

Powrót do archiwum

Co nowego
( 07.12.2010 )

Nowe palindromy w dziale palindromadery. Odczyty o palindromach w Krakowie i w Ostrowii Mazowieckiej. Wiele nowych palindromów, wierszyków z palindromami oraz pangramy w dziale nadesłane. Kącik palindromowy w Angorce oraz wyniki poszukiwania nowych popularnych palindromów w Google.

Ostrów Mazowiecka
( 07.12.2010 )

15.11.2010. odbyły się tu dwa odczyty Tadeusza Morawskiego o palindromach i innych zabawach słowami. Osoby dorosłe (UTW) spotkały się w miejscowym kinie, a młodzież w Zespole Szkół nr.1 (Liceum plus Technikum). Czas był wypełniony, niewiele zostało go na zdjęcia, ale rzućmy okiem chociaż na Ratusz.

Odczyty w Krakowie
( 07.12.2010 )

Cztery odczyty wygłosił prof. Tadeusz Morawski podczas pobytu w Krakowie w dniach 4-7. 11. 2010. Było to na Akademii Górniczo-Hutniczej, na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Międzynarodowych Targach Książki. Fotografie poniżej.

Gmach główny AGH, odczyty odbyły się jednak w budynku Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki.

Przed zabytkowym Collegium Maius, gdzie wykładem Palindromy z rymami zainaugurowano rok akademicki 2010/2011 na Studium Literacko-Artystycznym Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był to już 111-ty wykład o palindromach.

Na stoisku głównego wydawcy palindromów - Sorus. Tadeusz Morawski z Dominikiem, który rowerem objechał Afrykę.

Na stoisku Skrzata spotkanie ze znaną autorką książek dla dzieci i znakomitych wierszyków - szarad Barbarą Sudoł. Pozdrawia wszystkich Kogutek Ziutek.

Spotkanie z autorem zwariowanych i pięknych książek dla dzieci Michałem Rusinkiem.

Ariada
( 07.12.2010 )

Na piątkowym spotkaniu 12 listopada br., oprócz tradycyjnego rozwiązywania zadań szaradziarskich w ramach całorocznego turnieju Potyczki "Ariady", odbył się piętnastominutowy konkurs palindromowy "Głupie pytania?". Punktowano prawidłową odpowiedź na każde zadane pytanie (było ich dwadzieścia) oraz za każdy prawidłowo odtworzony palindrom. Najlepiej poradzili sobie: Leszek Trąbski (21 punktów), Adam Ząbek (23) i Wojciech Grzanka (21) (fot.). W nagrodę otrzymali najnowsze książki pana prof. Tadeusza Morawskiego "Wór mrów".

Co nowego
( 03.11.2010 )

Nowy materiał w dziale wspak, audycja w Radio Nowy Jork, dużo odczytów, spotkań wycieczki w Muzeum Palindromów, publikacje w Internecie i w czasopismach, w kraju oraz w USA.

70 - lecie
( 03.11.2010 )

urodzin profesora Tadeusza Morawskiego uczczono na Kolegium Instytutu Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej. Były wystąpienia i wspomnienia, kwiaty, symboliczna lampka szampana. Nie obyło się bez dyskusji o palindromach i innych zabawach słowami. Nawet torty miały napisy z palindromami. Fotografie poniżej.





Festiwal Humoru
( 03.11.2010 )

20.10.2010. Tadeusz Morawski wygłosił w Katowicach referat "Palindromy z rymami". Było to w ramach Festiwalu Humoru - Konferencji zorganizowanej przez Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Politechnika Śląska
( 03.11.2010 )

19.10.2010 pracownicy Instytutu Elektroniki Politechniki Śląskiej w Gliwicach wysłuchali referatów Tadeusza Morawskiego na temat niezmienników, symetrii obwodów elektrycznych oraz palindromów literackich. Fotki z Gliwic poniżej. Wieża radiostacji ma 111 metrów i jest najwyższą całkowicie drewnianą budowlą w Europie.





Angora
( 03.11.2010 )

W numerze z 10.10.2010 w Angorce kolejny kącik z palindromami. Kto przegapił, niech kliknie tutaj.

PTTK
( 03.11.2010 )

Turyści chodzący pieszo z Koła Terenowego Śródmieście PTTK Warszawa zwiedzili 16.10.2010. Muzeum Palindromów. Po wycieczce w samo południe był wykład o historii palindromów, potem zwiedzanie Muzeum (kolejno w mniejszych grupach) i wspólne ognisko, w czasie którego kontynuowano dyskusję o zabawach słowami, a mistrz palindromów - profesor Tadeusz Morawski podpisywał swe książki. Fotografia poniżej.

Zyta Pielona
( 03.11.2010 )

W najnowszej książce Wór mrów wykryto "literówkę". Na stronie 22 wspomniana jest gra półsłówek. Podano, że książka 750 razy gra półsłówek powstałą pod redakcją Zyty Pielowej, a powinno być - Zyty Pielonej. Chciałbym przeprosić Zytę, ale to raczej niemożliwe, bowiem poprawny tekst nie jest nazwiskiem, ale żartobliwym pseudonimem, w dodatku poddanym regule gry półsłówek. Także wymienione dalej nazwisko profesora Beja Gowdenki jest fikcyjne. Gra półsłówek jest dość daleko na liście moich zainteresowań - zaciekawionych tajemniczą Zytą i Bejem odsyłam do Google. Wtedy wszystko się wyjaśni. (Tadeusz Morawski)

W Olkuszu
( 03.11.2010 )

28 września w Olkuszu na zebraniu Koła Literackiego przy Miejskim Ośrodku Kultury omawiano palindromy i książkę Tadeusza Morawskiego A kilku tu klika. Z tej okazji powstał wierszyk Ewy Pogan z licznymi palindromami. Można go obejrzeć w dziale nadesłane.

Stacja Kultura
( 03.11.2010 )

W witrynie Stacja Kultura ukazał się krótki artykuł Kamila Mirkowicza nawiązujący do książek Żartem dano nadmetraż, Raz czart - raz czar, Aga naga oraz A kilku tu klika. Tytuł artykułu: Palindromy Tadeusza Morawskiego.

W Muzeum Palindromów
( 03.11.2010 )

Artykuł pod tym tytułem ukazał się w tygodniku Myśl Polska (dział Myśl Literacka) z okresu 10 - 17.10.2010. Autorką jest Janina Wielogurska. Skan artykułu poniżej. W końcówce artykułu jest mała pomyłka w nazwisku - zgubiona literka "o". Powinno być - Truszowie.

Radio Nowy Jork
( 03.11.2010 )

W polonijnym Radio Nowy Jork 13.10.2010. o godz. 20.00 czasu polskiego zaprezentowano półgodzinną audycję - wywiad z Tadeuszem Morawskim o zabawach słowami, a szczególnie o polskich palindromach obecnie. Polskie szkoły w USA oraz zainteresowane osoby otrzymują, po nawiązaniu kontaktu e-mailowego, w prezencie książki dla dzieci A kilku tu klika. Wysłuchaj audycji klikając tutaj.

Palindromy żartem dano
( 03.11.2010 )

Artykuł Tadeusza Morawskiego o tym tytule zamieściła witryna Stacja Kultura. Warto przeczytać.

Co nowego
( 06.10.2010 )

Nowa książka Wór mrów. Nowe palindromy w dziale raki. Palindromy w Nowym Jorku, w wydawanym tam Super Expressie oraz w Angorce. Nowe zbiory palindromów w Internecie oraz nowe palindromy i wierszyki z palindromami nadesłane przez czytelników.

Wór mrów
( 06.10.2010 )

Wór mrów (Literackie tam i z powrotem) to najnowsza, dziewiąta już książka Tadeusza Morawskiego dotycząca palindromów i innych zabaw słowami. Jest to zbiór felietonów napisanych w latach 2009 - 2010 dla Notatnika Satyrycznego. Stron (bez spisu treści) jest 111 - a więc mamy palindrom liczbowy. Wydawnictwo - Notatnik Satyryczny. Rysunki - Jarosław Janowski-Smoliński. Książka będzie rozdawana na spotkaniach literackich oraz w gronie hobbystów kontaktujących się z naszą stroną. Skan okładki tutaj. O książkę nie pytaj w księgarniach lecz napisz e-mail wykorzystując kontakt z autorem na stronie www.palindromy.pl.

Nowy Jork
( 06.10.2010 )

Palindromami zainteresowała się strona dobra polska szkola. Tu przeczytasz wywiad o palindromach - Może jeż łże jeżom. W ramach akcji ponad dwadzieścia swoich książek wysłałem za ocean. (Tadeusz Morawski)

Super Express
( 06.10.2010 )

W pierwszym we wrześniu weekendowym wydaniu wychodzącego w Nowym Jorku dziennika polonijnego Super Express znalazła się strona poświęcona w całości palindromom. Skan poniżej.

Angorka
( 06.10.2010 )

W Angorze z 12.09.2010. kolejny kącik palindromowy. Umieszczamy go jak zwykle w dziale "dla dzieci".

Zwiedzamy Muzeum
( 06.10.2010 )

Kolejni goście zwiedzają Muzeum Palindromów w Nowej wsi koło Serocka. Tym razem byli to goście z Kalifornii i z Koszalina. Foto poniżej.

Sowa Mokotowa
( 06.10.2010 )

Muzeum palindromów zwiedziła też grupa osób związanych z bibliotekami warszawskiego Mokotowa oraz kwartalnikiem Sowa Mokotowa. Przed wykładem o palindromach i zwiedzaniem było grzybobranie, a potem ognisko. Zwiedzający otrzymali książki pełne interesujących palindromów. Pamiątkowe fotografie poniżej.





Nowe zbiory palindromów w sieci
( 06.10.2010 )

Zobacz strony internetowe poświęcone krzyżówkom krzyzowki.info oraz krzyzowki.net. Są tam ciekawe zbiory palindromów. Linki do stron głównych są w dziale linki.

Co nowego
( 07.09.2010 )

Nowe palindromy w dziale polityka. Spotkania i odczyty o palindromach i innych zabawach słowami, artykuły i recenzje oraz nowe palindromy i wierszyki z palindromami nadesłane przez czytelników.

Drohiczyn
( 07.09.2010 )

Towarzystwo Mokotowskiego UTW zorganizowało w sierpniu Uniwersytet Letni dla naszych rodaków z Ukrainy i Białorusi. 25.08.2010. wykład o palindromach i innych zabawach słowami wygłosił tam Tadeusz Morawski. Słuchacze otrzymali książki z palindromami oraz pisma literackie. Fotki z Drohiczyna (klasztor, w którym odbył się wykład) i pobliskich Siemiatycz poniżej.



Muzeum Azji i Pacyfiku
( 07.09.2010 )

Wykład o palindromach odbył się 4.08.2010. w filii Muzeum na warszawskiej starówce. Organizatorzy i uczestnicy otrzymali książki Tadeusza Morawskiego, egzemplarze pisma Notatnik Satyryczny oraz zbiorek palindromów z nazwami związanymi z Azją i Pacyfikiem. Fotografie poniżej. Na prawej fotografii - koledzy ze studiów, spotkanie po latach.



Notatnik Satyryczny
( 07.09.2010 )

Najnowszy 25-ty numer Notatnika można przeczytać w Internecie. Będzie on w wersji drukowanej rozdawany w czasie imprez w Domu Kultury Praga. W numerze m.in. artykuł Tadeusza Morawskiego Zagwiżdż i w gaz.

Satyrykon
( 07.09.2010 )

Portal satyryczny Satyrykon w nowej szacie, a tam w dziale "Teksty" znajdziesz krótkie artykuły z cyklu "Palindromy czyli o sztuce pisania tam i z powrotem". Nowością jest czwarty artykuł Palindromader.

Angora 15.08.2010
( 07.09.2010 )

W Angorce, dodatku dla dzieci, mamy kolejny kącik z palindromami. Tym razem jest tu nawet palindrom chiński. Aby przeczytać - zajrzyj do działu dla dzieci.

Spotkania tak i wspak
( 07.09.2010 )

W Warszawie robocze spotkanie Tadeusza Morawskiego, który pisze tak, by czytano wspak oraz CeZika, który nagrywa piosenki tak, by je słuchać z taśm puszczanych od tyłu. Pamiątkowa fotografia poniżej. Więcej o śpiewaniu wspak tutaj.

Członkowie Stowarzyszenia Sympatyków Nowej Wsi 14.08.2010. wysłuchali wykładu i zwiedzili Muzeum Palindromów. Po dyskusji zwiedzający otrzymali różne pisma literackie i książki Tadeusza Morawskiego; Pamiątkowa fotka poniżej.

Recenzje
( 07.09.2010 )

W witrynie literatura.polska.pl można przeczytać omówienie najnowszej książki Tadeusza Morawskiego A kilku tu klika. Autorem jest Ernest Kacperski. W piśmie kultura i historia o książce Kobyła ma mały bok napisała Katarzyna Staniuk.

Wapedia
( 07.09.2010 )

W kategorii "Polscy inżynierowie" znajduje się krótki życiorys Tadeusza Morawskiego po polsku i w esperanto.

Co nowego
( 30.07.2010 )

Nowy materiał w dziale wiersze, palindromowe spotkania w Muzeum oraz na pikniku, wywiad w Życiu Warszawy oraz w Rzeczpospolitej, recenzje najnowszej książki A kilku tu klika, nowa strona w Wikipedii, palindromowy kącik w Angorce oraz, jak zwykle palindromy i wierszyki z palindromami nadesłane przez czytelników.

Rzeczpospolita
( 30.07.2010 )

W Rzeczpospolitej z 23.07.2010. ukazał się artykuł Moniki Janusz - Lorkowskiej: Można tak: tak i wspak. Tekst w internetowym wydaniu Rzeczpospolitej.

Życie Warszawy
( 30.07.2010 )

W Życiu Warszawy z 16.07.2010. ukazał się wywiad Anny Kilian z Tadeuszem Morawskim. Tytuł: Kobiety myślą o pięknie. Tekst najlepiej przeczytać w wydaniu internetowym Życia.

Wikipedia
( 30.07.2010 )

Zajrzyj do Wikipedii. Powstała tam nowa strona polscy autorzy palindromów, a strona Tadeusza Morawskiego została rozszerzona i uzupełniona.

SAP w Muzeum Palindromów
( 30.07.2010 )

Literaci - Członkowie Stowarzyszenia Autorów Polskich 10.07.2010. zwiedzili Muzeum Palindromów w Nowej Wsi koło Serocka. Wśród gości był także prezes Stowarzyszenia Eugeniusz Orłow. Po części poświęconej palindromom recytowano wiersze, a w drugiej części spotkania do literatów dołączyli goście przybyli z bliska i z daleka (Warszawa, Floryda). Spisane na gorąco wrażenia Janiny Wielogurskiej są tutaj. Fotki poniżej. Pies Misiek też przyleciał z Florydy.



Angorka
( 30.07.2010 )

W Angorze z 18.07.2010. znalazła się recenzja książki A kilku tu klika oraz kolejny kącik z palindromami. Zobacz tutaj.

40 lat Instytutu Radioelektroniki
( 30.07.2010 )

30.06.2010 odbył się piknik z okazji okrągłej rocznicy powstania Instytutu Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej. W tej pod każdym względem udanej imprezie wzięli udział pracownicy i byli pracownicy Instytutu oraz zaproszeni goście, przedstawiciele władz, rektorzy i dziekani oraz kierownicy instytucji i firm współpracujących z Instytutem. Kilkunastu pracowników Instytutu, którzy przepracowali w nim ponad 40 lat, otrzymało pamiątkowe statuetki. Wśród wyróżnionych był prof. Tadeusz Morawski, były dyrektor Instytutu, który w tym czasie ukończył pełnoetatową pracę w związku z osiągnięciem 70 lat. Przy okazji przypomniano jego osiągnięcia, a częścią programu pikniku był multimedialny pokaz dotyczący palindromów. Było to już 99-te spotkanie z palindromami Tadeusza Morawskiego. Fotografie poniżej.



A kilku tu klika
( 30.07.2010 )

Recenzję tej książki napisała dr Beata Rusek. Można ją przeczytać w dziale recenzje PKPZin.

Rekordy i Osobliwości
( 30.07.2010 )

W najnowszej książce Polskie Rekordy i Osobliwości jest wzmianka o palindromach Tadeusza Morawskiego i Józefa Godzica.

Co nowego
( 07.07.2010 )

Nowe palindromy w dziale z palindromem. Ponadto informacje o odczytach w Gdańsku, w Wildze i w Warszawie, publikacjach w Notatniku Satyrycznym oraz w Angorce oraz wiele palindromów i wierszyków z palindromami nadesłanych przez czytelników i hobbystów.

Angorka
( 07.07.2010 )

W tygodniku Angora z 20.06.2010. można zobaczyć kącik palindromowy.

Notatnik Satyryczny
( 07.07.2010 )

W majowym numerze miesięcznika Notatnik Satyryczny można przeczytać mój artykuł Żartem dano nadmetraż, a w numerze czerwcowym artykuł Ino gnam, jak kajman goni. Pismo jest dostępne w Domu Kultury "Praga" w Warszawie. Miłośnikom zabaw słowami mogę pismo nieodpłatnie wysłać, proszę o e-mail z adresem pocztowym. (Tadeusz Morawski)

Konferencja w Wildze
( 07.07.2010 )

Uczestnicy XXVI IEEE - SPIE Symposium wysłuchali nie tylko kilkudziesięciu referatów na tematy techniczne, ale także referatu o palindromach. Słuchacze otrzymali pisma literackie oraz książki Tadeusza Morawskiego. Fotografia poniżej, zobacz też sprawozdanie.



Dzień Dziecka w Gdańsku
( 07.07.2010 )

Na Politechnice Gdańskiej zorganizowano z okazji Dnia Dziecka Międzynarodową Konferencję Naukową dla Dzieci. W konferencji uczestniczyło około pół tysiąca osób, głównie dzieci w wieku 6 - 12 lat. Duże zasługi w organizacji Konferencji mają Agata i Maciej Hofmanowie. Część referatów wygłosili młodzi naukowcy a część znane osoby, takie jak Scott Parazynski, amerykański kosmonauta (pięć razy w kosmosie! I do tego zdobywca Mont Everestu!) wielki podróżnik Michał Kochańczyk czy Iwona Guzowska, mistrzyni świata w boksie. Wśród zaproszonych było też dwóch profesorów z Politechniki Warszawskiej. Tadeusz Morawski wygłosił referat o palindromach, a Andrzej Jakubiak zajął się odpowiedzią na pytanie czy świat jest cyfrowy. Dzieciakom, prelegentom i zaproszonym gościom rozdano sto egzemplarzy książki A kilku tu klika Tadeusza Morawskiego. Na zdjęciu poniżej astronauta z twórcą palindromów.



Piknik Naukowy
( 07.07.2010 )

12.06.2010 w Warszawie odbyła się ogromna impreza - Międzynarodowy Piknik Naukowy zorganizowany przez Centrum Naukowe Kopernik oraz Polskie Radio. Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej reprezentowany był przez Studenckie Koła Naukowe i Laboratoria. Ponadto prof. Tadeusz Morawski wygłosił w stoisku Muzeum Literatury referat o palindromach. Zainteresowanie było bardzo duże, a słuchacze otrzymali druki, pisma literackie oraz książki Tadeusza Morawskiego. Fotografie poniżej.



Na PW
( 07.07.2010 )

Grupa studentów WEiTI Politechniki Warszawskiej wysłuchała 8.06.2010. referatu Tadeusza Morawskiego o palindromach. Zainteresowani (tym razem wszyscy obecni okazali się entuzjastami!) otrzymali egzemplarze miesięcznika Notatnik Satyryczny oraz książki pełne palindromów. Ponadto informujemy, że Biuletyn Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW zamieścił wzmiankę Biesiada z "Rozrywką" o Ogólnopolskiej Biesiadzie Szaradzistów w Ryni, na której Tadeusz Morawski otrzymał Kryształową Rozetę Rozrywki.

Palindromy w Nowej Wsi
( 07.07.2010 )

W czerwcu w Muzeum Palindromów kolejni goście, tym razem z Sierpca i z Warszawy. Do Muzeum zdąża też miejscowy paw. Pamiątkowe fotografie poniżej.



Międzynarodowe Targi Książki
( 31.05.2010 )

Targi odbyły się w Pałacu kultury i Nauki w Warszawie. 23.05.2010 Tadeusz Morawski prezentował i podpisywał swe książki na stoisku wydawcy SORUS. Fotografia poniżej.

Biesiada z "Rozrywką"
( 31.05.2010 )

W dniach 7 - 9 maja 2010 w Ryni koło Warszawy spotkali się szaradziści z całego kraju na corocznej Biesiadzie. Prof. Tadeusz Morawski został przez redakcję "Rozrywki" uhonorowany wspaniałą Kryształową Rozetą Rozrywki. Fotografie poniżej.







Palindromy w Muzeum
( 31.05.2010 )

Po zakończonej Biesiadzie z "Rozrywką" 9.05. 2010 dwie grupy kolejno zwiedziły Muzeum Palindromów. Oglądanie eksponatów, prelekcja, potem kawa i swobodna dyskusja. W pierwszej grupie byli miłośnicy szarad z Brodnicy, Gdańska, Gdyni, Grudziądza, Jasła, Jastrowia k. Poznania, Józefowa k. Warszawy, Krakowa, Olkusza i Warszawy. W grupie drugiej szaradziści reprezentujący Częstochowę, Gdańsk, Legnicę, Sosnowiec, Żary. Uczestnicy spotkania otrzymali egzemplarze pisma literackiego Notatnik Satyryczny oraz książki z palindromami Tadeusza Morawskiego. Pamiątkowe fotografie w kolejności tak jak w opisie prezentujemy poniżej.



Nowa Wieś
( 31.05.2010 )

Grupa członków Stowarzyszenia Sympatyków Nowej Wsi odwiedziła na początku maja Muzeum Palindromów. Po dyskusji o historii palindromów i oglądanego Muzeum pamiątkowa fotografia (poniżej). Uczestnicy spotkania otrzymali egzemplarze pisma literackiego Notatnik Satyryczny oraz książki z palindromami Tadeusza Morawskiego.

Co nowego
( 28.05.2010 )

Biesiada z "Rozrywką", o palindromach w Muzeum i na Politechnice Warszawskiej, Międzynarodowe Targi Książki, nowe palindromy w dziale zagadki (w tym wierszyki nadesłane przez Józefa Godzica), palindromy w Angorce (dział "dla dzieci") oraz dużo wierszyków z palindromami i palindromów nadesłanych przez czytelników.

Palindromy w Angorce
( 28.05.2010 )

Tygodnik Angora z 23.05.2010. zamieścił w Angorce krótki materiał o palindromach.

Palindromy w PW
( 28.05.2010 )

Grupa studentów Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej wysłuchała 17.05.2010. referatu o historii palindromów. Uczestnicy seminarium otrzymali egzemplarze Notatnika Satyrycznego oraz książki z palindromami Tadeusza Morawskiego.

Seminarium naukowe w warszawskim PIT
( 28.05.2010 )

28.04.2010 prof. Tadeusz Morawski omawiał zagadnienia symetrii, odwracalności i niezmienników w obwodach elektrycznych. Drugim tematem były układy nadawczo - odbiorcze (tam i z powrotem). Analogii z palindromami nie zabrakło, tym bardziej, że słowo radar to też palindrom.

Co nowego
( 05.05.2010 )

Nowa porcja palindromów w dziale popijamy. Wydano nową książkę Tadeusza Morawskiego A kilku tu klika. Ponadto sylwetki twórców palindromów w dziale wstęp, informacje o publikacjach, odczytach oraz, jak zwykle, palindromy i wierszyki z palindromami nadesłane przez czytelników.

DK Rakowiec
( 05.05.2010 )

27.04.2010. w Domu Kultury "Rakowiec" w Warszawie mówiło się o palindromach i innych zabawach słowami. To już 88-my wykład T. Morawskiego. Zauważmy, że 88 to nie tylko palindrom, ale jednocześnie ambigram (tak samo wygląda po obróceniu o 180 stopni).

Echo Pomorza
( 05.05.2010 )

W marcowym numerze miesięcznika Echo Pomorza znalazła się krótka wzmianka o palindromach oraz recenzja książki A kilku tu klika. Książka ta wkrótce trafi do księgarń. Obrazek i tekst poniżej.

  

Encyklopedia Rozrywek Umysłowych
( 05.05.2010 )

W 2009 r. ukazało się znacznie rozszerzone drugie wydanie Encyklopedii Rozrywek Umysłowych Krzysztofa Oleszczyka. Tę cenną książkę warto mieć w swojej biblioteczce. Kontakt z autorem: tel. 22-7175540, e-mail: kreol1@poczta.onet.pl Skan okładki poniżej.

Polska lokalna / Podkarpacie
( 05.05.2010 )

W Supernowościach z lutego 2010. interesująca wzmianka - z Józefem Godzicem nie tylko o palindromach.

Elektronika
( 05.05.2010 )

W miesięczniku Elektronika sprawozdanie z Konferencji, na której referat o palindromach miał Tadeusz Morawski. Skany poniżej.



Uczestnicy sesji systemów elektronicznych dla eksperymentów fizyki wysokich energii 25 Sympozjum Wilga; od lewej siedzą: prof. mgr inż. Grzegorz Kasprowicz, prof. nzw. dr hab. inż. Ryszard Romaniuk, prof. dr hab. inż. Tadeusz Morawski, mgr inż. Michał Ramotowski, dr inż. Krzysztof Poźniak.



Na tropach Świnksa
( 05.05.2010 )

Tym razem nie jest to egipski Sfinks, ale Świnks, który przyniósł mnóstwo uroczych świństewek. Są tam też palindromy Edmunda Johna, palindromy z książki Aga naga, kalambury, zabawne rysunki. Najnowszą książkę Krzysztofa Oleszczyka warto mieć w swojej biblioteczce.

Jak robić przekręty
( 05.05.2010 )

Dzieci lubią słowa przekręcać, a Michał Rusinek to obserwuje, spisuje, ilustruje dowcipnymi wierszykami. Warto mieć książkę Jak robić przekręty - poradnik dla dzieci.

A kilku tu klika
( 05.05.2010 )

Wydrukowano pierwsze egzemplarze książki Tadeusza Morawskiego A kilku tu klika. Jest to książka dla dzieci od lat 10 do 100, z palindromami i innymi grami słownymi. Wkrótce książka będzie w księgarniach.

Co nowego
( 01.04.2010 )

Nowy materiał w dziale Palindromadery. Ponadto poniżej nowe informacje o wykładach, publikacjach, ciekawe wiadomości o działalności szaradzistów oraz nowe palindromy i wierszyki z palindromami nadesłane przez czytelników.

Palindromy na Mokotowie
( 01.04.2010 )

29.03.2010 odbył się kolejny wykład Tadeusza Morawskiego nt. Zabawa słowami - palindromy. Wykład w Zespole Szkół Sportowych nr 58 w Warszawie zorganizowało Towarzystwo Mokotowskiego UTW.

Palindromy na SGGW
( 01.04.2010 )

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie sprawia imponujące wrażenie. Stary zadbany park pełen jest pięknych zabytkowych budynków, a w pobliżu ogromny, nowocześnie zagospodarowany teren - wszystko to dla naukowców i studentów. Również wykład zorganizowany przez Ursynowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, otwarty dla wszystkich chętnych - o palindromach i innych grach słownych był bardzo udany. Prawie dwieście osób pozytywnie chłonęło wiedzę o palindromach, pangramach, anagramach, metagramach, akrostychach i innych grach słownych. Wykład odbył się 16.03.2010. Salwy śmiechu na sali i wielokrotne oklaski wynagrodziły mi trudy przygotowania wykładu. U organizatorów zostawiłem kilka moich książek oraz kilkanaście egzemplarzy pisma Notatnik Satyryczny. Po wykładzie wielu słuchaczy wysłało do mnie e-maile z opisem swoich wrażeń. Wielu też dostało drogą pocztową moje książki. Byłeś na wykładzie prześlij spóźnionego e-maila nawet teraz. Fotografie z SGGW poniżej. (Tadeusz Morawski)







Palindromy w ngi24.pl
( 01.04.2010 )

Niezależna Gazeta Internetowa (ngi.24) zamieściła na swej stronie głównej oraz w zakładce na luzie artykuł Tadeusza Morawskiego o palindromach.

Jeszcze o spotkaniach SAP
( 01.04.2010 )

Żyrardowski Oddział Stowarzyszenia Autorów Polskich organizuje w Warszawie imprezy literackie dla kombatantów. Palindromy też tam były. Trochę świeżych jeszcze wspomnień tutaj.

Palindromy w miesięczniku Notatnik Satyryczny
( 01.04.2010 )

W marcowym numerze pisma mój artykuł I car komedia i demokraci. Kto chce mieć wersję papierową miesięcznika niech odwiedzi Dom Kultury Praga w Warszawie lub nawiąże ze mną kontakt e-mailowy. (Tadeusz Morawski)

Co nowego
( 02.03.2010 )

Nowy materiał w dziale wiersze, palindromowe spotkania w Gdańsku, Warszawie i w Milanówku, palindromowa data 01.02.2010, jubileusz Józefa Godzica, artykuły o palindromach w Obliczach Humoru oraz w Notatniku Satyrycznym i jak zwykle dużo palindromów i wierszyków z palindromami nadesłanych przez czytelników.

Jeszcze o palindromach na UG
( 02.03.2010 )

5 LUTEGO 2010 o godzinie 12:00 odbył się ostatni już Interdyscyplinarny Wykład dla Młodych Naukowców na UG w semestrze zimowym 2009/2010. Zjazd rozpoczął się wykładem Pani Natali Czepita nt. Astrid Lindgren, któr został wyśmienicie przyjęty. Kolejno wykład poprowadził prof. dr hab. inż. Tadeusz Morawski, który opowiadał o swojej pasji, tworzeniu PALINDROMÓW. Pan Profesor jest autorem ponad 200 publikacji naukowych, 20 patentów, wypromował ponad 20 doktorów oraz przez ostatnie 6 lat, odkąd zaczął się interesować palindromami, napisał już 9 książek na ten temat!!! Na zakończenie wykładu odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów i, oczywiście, mniej już uroczyste tradycyjne rozdanie lizaków :) Zapraszamy wszystkich młodych naukowców do spotkań w semestrze letnim! Więcej tutaj.
Poniżej na zdjęciu Agata Hofman oraz kolejni wykładowcy: Natalia i Tadeusz, który ułożył przy okazji palindrom: gra ta Natalia i lata na targ

O palindromach w Domu Kombatanta
( 02.03.2010 )

Wykład zorganizowany przez Stowarzyszenie Autorów Polskich (Oddział Żyrardów) wygłosił 27.02.2010. Tadeusz Morawski. Po wykładzie fraszki z palindromami przedstawili członkowie SAP. fotografie poniżej.



Notatnik Satyryczny
( 02.03.2010 )

Notatnik z lutową datą jest już w sieci. Jest tam, obok wielu innych ciekawych materiałów, artykuł Tadeusza Morawskiego Ej, Ula, mróz wzór maluje o zimie w palindromach i innych zabawach słowami. Papierowa wersja Notatnika jest bezpłatnie rozdawana w Domu Kultury "Praga" uczestnikom, którzy przychodzą na licznie organizowane tam imprezy kulturalne. Chcesz dostać Notatnik - napisz do mnie.
(Tadeusz Morawski)

Zagubiona recenzja
( 02.03.2010 )

Niektóre strony internetowe czasem zmieniają adresy i podane przez nas linki po pewnym czasie nie prowadzą już do celu. Sygnalizują mi czytelnicy, że tak się stało z zamieszczoną w witrynie literackiej PKPZin recenzją dr Beaty Rusek. Tekst ten umieszczamy na naszej stronie.

Palindromy w Gdańsku
( 11.02.2010 )

W dniach 4-5.02.2010 byłem w Gdańsku. Na Uniwersytecie i Politechnice wygłosiłem trzy referaty, dwa dotyczyły zabaw słowami i literackiej strony palindromów, a raz było to o symetrii i niezmiennikach obwodów elektrycznych. Wielką satysfakcję sprawili mi moi uczeni koledzy doktorzy i profesorowie z Politechniki, ale w pamięci szczególnie zapisała się spontaniczna reakcja na moje palindromy ze strony kilkuset przemiłych dzieciaków, dla których moje wystąpienie kończyło semestralny cykl wykładów interdyscyplinarnych na Wydziale Nauk Społecznych UG. Więcej informacji w odnośnikach i linkach. (Tadeusz Morawski, 11.02.2010)

Na fotografiach poniżej kolejno widzimy:
- Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG (nowy gmach)
- zima nad morzem
- dr Agata Hofman z UG, organizatorka cyklu wykładów z Tadeuszem Morawskim
- znany autor szarad i wierszyków z palindromami Bogdan Malach z Tadeuszem Morawskim










Jedyny taki dzień!
( 11.02.2010 )

W dniu 01.02.2010 postanowiliśmy uczcić palindromową datę i zrobić mały test w Google. Zadaniem było odnotowanie popularności znanych haseł i palindromów. Hasła wybrano z "wikicytatów", palindromy są mojego autorstwa. Wszystkie zdania były wpisane, oczywiście, w cudzysłowie. Pamiątkowe wydruki zachowano. Oto wyniki testu, palindromy są pisane kursywą, w nawiasie liczba odwołań w tysiącach:

w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie (402)
żartem dano nadmetraż (378)
Balcerowicz musi odejść! (110)
Raz czart - raz czar (143)
być albo nie być? (80)
zagwiżdż i w gaz (105)
a niechaj narodowie wżdy postronne znają (49)
ile Roman ładny dyndał na moreli? (98)
spieprzaj dziadu! (46)
zaradny dynda raz (73)
natenczas Wojski chwycił na taśmie przypięty (28)
a jego nie chciała i chce ino geja (25)
jednego serca! tak mało! tak mało! (22)
co mi dał duch - cud, ład i moc (22)
góralu, czy ci nie żal? (14)
gór ech chce róg (25)

Wyniki nie są zaskakujące. Widzimy, że chrząszcz raczej zawsze będzie brzmiał tryumfalnie w trzcinie, Balcerowicz może spokojne wrócić, gdy dziad wreszcie spieprzy, a palindromy powoli stają się trwałą częścią naszej kultury. Zaskakuje tyko stosunkowa mała popularność słów znanej piosenki - góralu, czy ci nie żal? (Tadeusz Morawski)

Józef Godzic
( 11.02.2010 )

Józef Godzic, autor książki Echozdania czyli palindromy (1996) oraz algorytmu pozwalającego na generację rekordowej, olbrzymiej liczby palindromów (Taaaaaaka księga) zaczyna dziewiątą dekadę. Jubilatowi życzymy palindromowo dwa razy tyle kolejnych lat, a czytelników namawiamy do zobaczenia jego rysunków i palindromów oraz do zapoznania się z życiorysem tego oryginalnego i niezwykłego twórcy. Jego palindromy znajdziecie przeglądarką elektroniczną na wielu podstronach naszej witryny.

Palindromowa sobota
( 11.02.2010 )

Ostatnia sobota stycznia. W Warszawie odbyły się kolejno trzy spotkania z palindromami: uczestników Sympozjum SPIE na Politechnice Warszawskiej, kombatantów oraz literatów - członków Oddziału Żyrardowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich. Uczestnicy spotkań otrzymali najnowsze numery miesięcznika Notatnik Satyryczny, kwartalnika ZNAJ, inne druki związane z grami słownymi oraz pełne palindromów książki Tadeusza Morawskiego. Na zdjęciach poniżej Tadeusz Morawski i Janina Wielogurska, poetka, przewodnicząca Oddziału Żyrardowskiego SAP na spotkaniu literatów oraz przed Domem Kombatanta.



XXVth IEEE - SPIE Sympozjum
( 11.02.2010 )

30.01.2010 w ramach Sympozjum odbył się w Gmachu Elektroniki Politechniki Warszawskiej referat zaproszony Tadeusza Morawskiego o palindromach. Odnotujmy, że było to już 80-te spotkanie z palindromami.



Gmach Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW




Po referacie na Sympozjum SPIE

Oblicza humoru
( 11.02.2010 )

Polskie Towarzystwo Socjologiczne wydało w postaci CD trzeci tom materiałów z Konferencji Festiwal Humoru (Katowice 2008). W materiałach m.in. artykuł polonistki dr Beaty Rusek o erotyce w palindromach oraz prezentacja w Power Point Tadeusza Morawskiego na ten temat. Tekst artykułu można przeczytać tutaj.

Notatnik Satyryczny
( 11.02.2010 )

W kolejnym numerze miesięcznika Notatnik Satyryczny można przeczytać artykuł Tadeusza Morawskiego Może jeż łże jeżom. Czytelnicy zainteresowani posiadaniem papierowej wersji czasopisma proszeni są o kontakt za pomocą poczty elektronicznej.

Palindromy w Milanówku
( 11.02.2010 )

27.01.2010. w Milanówku bawiono się palindromamami, anagramami, homonimami oraz innymi zabawami słowem i drobnymi formami literackimi. Wykład otwarty Tadeusza Morawskiego został zorganizowany w Gimnazjum Społecznym przez UT3W. Po wykładzie było losowanie książek z palindromami. Fotografie z Milanówka poniżej.






Co nowego
( 29.01.2010 )

Nowe palindromy w dziale wiersze, informacje o kolejnych wykładach, nowy z estaw rysunków Józefa Godzica ilustrujących jego palindromy, nowe palindromy w dziale słowiańskie oraz nowe palindromy i wierszyki z palindromami nadesłane przez czytelników.

Aga naga w Olkuszu
( 27.01.2010 )

12 stycznia br. na spotkaniu Klubu Literackiego przy Miejskim Domu Kultury w Olkuszu Barbara Sudoł, autorka m.in. znakomitych fraszek szaradziarskich przedstawiła zawierającą wiele palindromów i wierszyków z palindromami książkę Aga naga oraz sylwetkę autora książki - Tadeusza Morawskiego.

Palindromiczny tytuł
( 27.01.2010 )

W jednym ze swoich opracowań znany polonista prof. Jerzy Paszek jako tytułu użył palindromu: EWY ŻYWE LARGO: O, GRALE WY ŻYWE. Więcej tutaj.

Ilustracje Józefa Godzica
( 27.01.2010 )

Ponad sto kolorowych ilustracji do swoich palindromów namalował Józef Godzic. Niedawno zostały one nam nadesłane i można je obejrzeć tutaj.

A kilku tu klika
( 27.01.2010 )

18.10.2009. został wygłoszony wykład pt. "A kilku tu klika - o grach słownych dla młodego czytelnika" przez dr Agatę Hofman z Uniwersytetu Gdańskiego na V Międzynarodowej Konferencji Polskiego Towarzystwa Badania Gier w Poznaniu. Więcej informacji tutaj. Omawiana w tym referacie była przede wszystkim książka Tadeusza Morawskiego A kilku tu klika. Będzie ona już wkrótce do nabycia w księgarniach. Tekst referatu będzie można przeczytać w roczniku Homo Ludens.

Palindromy na Politechnice Warszawskiej
( 27.01.2010 )

W poniedziałek 11.01.2010. studencki Klub Amplitron zorganizował na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych odczyt Tadeusza Morawskiego o historii polskich palindromów. Można było sporo się dowiedzieć, a potem pośmiać z najnowszych palindromów. Chętni otrzymali jedną z książek autora wykładu.

O palindromach w sieci
( 27.01.2010 )

Podajemy linki do Stacja Kultura, ikultura, blogu - są tam interesujące rozważania Kamila Mirkowicza, Szymona Kloski i Tomasza Pindela oraz Artura Olejarczyka o palindromach i najnowszej książce Tadeusza Morawskiego.

Powrót do strony głównej

Przewiń na początek

Powrót do archiwum