Strona główna
Wstęp
Aktualności
Archiwum
Opinie
Zagadki
Linki
O Autorze:
  –nauka
  –palindromy
  –Wikipedia
Kontakt
Palindromy:
  –bank
  –dla dzieci
  –erotyka
  –imiona
  –jemy
  –konie
  –koty
  –krótkie
  –megapalindromadery
  –nadesłane
  –najdłuższy
  –palindromadery
  –piętrowe
  –polityka
  –popijamy
  –psy
  –raki
  –różne
  –skróty
  –słowiańskie
  –wiersze
  –wspak
  –z "palindromem"
  –zwierzęta

AKTUALNOŚCI

Powrót do strony głównej

Co nowego
( 17.04.2015 )

Od wielu miesięcy strona palindromy.pl nie miała nowych materiałów z powodu choroby autora. Obecnie zaczynamy dodawać nowe materiały. Tym razem jest to tekst książki "Zagwiżdż i w gaz" wydanej w 2006. przez poznański Sorus. Roboczy tekst znaleziony w moim komputerze może się trochę różnić od ostatecznej wersji książki, ale posiadanie wersji cyfrowej może być atrakcją nawet dla tych, którzy książkę tę od dawna mają (Tadeusz Morawski).

Co nowego
( 09.09.2014 )

Niewesołe wiadomości dla palindromów. Z powodu długotrwałej choroby muszę zawiesić prowadzenie strony palindromy.pl. Gdy zdrowie wróci, wrócą również zabawy słowne. Na razie proponuję miłośnikom - piszcie swoje utwory na rożnych forach, twórzcie własne strony, piszcie własne książki. (Tadeusz Morawski)

Nowe książki
( 09.09.2014 )

W czerwcu ukazały się nowe książki "I za kufrem smerf u Kazi" (limeryki z palindromami, wydawca - Portal Fabrica Liborum) oraz "Moc lamp malcom" (palindromy w Płomyczku, wydawca SORUS).

Co nowego
( 13.06.2014 )

2.06.2014 miałem wykład o palindromach w Gdańsku, w ramach dużej imprezy zorganizowanej przez Polską Akademię Dzieci. Wszyscy wykładowcy otrzymali prezenty, w tym egzemplarze moich różnych książek. Najwięcej książek to były świeżo wydane egzemplarze palindromy ze zwierzętami - Wół syty słów. 10.05.2014. do Muzeum Palindromów zawitała wycieczka autokarowa Klubu Seniorów z Radzymina. Podzieleni na kilka grup uczestnicy kolejno podziwiali zbiory, potem było wspólne biesiadowanie i śpiewanie. Palindromy się spodobały i miło mi było słuchać podziękowania. Były też wielokrotne oklaski. Następnych chętnych zapraszam. Przypominam - Muzeum zwiedzamy bezpłatnie, każdy zwiedzający otrzymuje podarunek w postaci książki z palindromami. Tym razem wyjątkowo wszyscy otrzymali dodatkowo kwietniowy numer miesięcznika "Wiedza i Życie" zawierający obszerny artykuł o palindromach i innych zabawach słownych. Zakończył się konkurs na limeryki z palindromami ogłoszony przez portal literacki Fabrica Liborum. Mam nadzieję na wydanie po konkursowej książki jeszcze w tym roku. Ponadto, jak zwykle, trochę palindromów wybranych z nadesłanych przez czytelników naszej witryny (Tadeusz Morawski).

Limeryki z palindromami
( 13.06.2014 )

KONKURS LIMERYKI Z PALINDROMAMI

Autorzy nagrodzeni
(miejsca równorzędne, kolejność alfabetyczna)

I miejsce
Wojciech Dąbrowski - MKWD - 9 limeryków
Zofia Nowacka - Wilczek - 17 limeryków
II miejsce
Ireneusz Kocyłak - 25 limeryków + 5 z autorskimi palindromami
Zbigniew Kurzyński - 24 limeryki + 12 z własnymi palindromami
Tadeusz Solecki - 28 limeryków + 18 z własnymi palindromami
III miejsce
Paweł Martela - 13 limeryków
Piotr Piela - 15 limeryków

Wyróżnienia:

Apoloniusz Ciołkiewicz - 10 limeryków
Halina Drohomirecka - 52 limeryki
Barbara Gawnońska-Peterson - 3 limeryki
Bogdan Krajewski - 8 limeryków
Laenia - 3 limeryki
Elżbieta Lenic - 1 limeryk
Małgorzata Tomal - 4 limeryki
Zbigniew Witosławski - 50 limeryków

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Hamowanie (c.d.)
( 13.06.2014 )

Do ostatniej notatki dodam, że oszczędności pojawiły się też moim miejscu pracy. Przestał ukazywać się Biuletyn Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz kolorowy miesięcznik Politechniki Warszawskiej. A ponieważ artykuły o palindromach drukowane w kwartalniku ZNAJ są niedostępne nawet w Internecie - zrobiliśmy ich skany i można je teraz znaleźć w naszym dziale Bank (Tadeusz Morawski).

Co nowego
( 17.04.2014 )

Wykład w Gimnazjum w Wieliszewie oraz palindromy w dziale "nadesłane". Czyli tym razem skromnie.

Hamowanie
( 17.04.2014 )

Czytam, że niezwykle zasłużone dla kultury wydawnictwo Państwowy Instytut Wydawniczy, (wkrótce byłby 70. jubileusz) jest w stanie likwidacji. Nowy podręcznik, z którego będą przez wiele lat uczyli się studenci naszych politechnik Pola i fale elektromagnetyczne (Tadeusz Morawski, Wojciech Gwarek, str.303, Warszawa, 2014.) wydało właśnie teraz Wydawnictwo Naukowo Techniczne. Sukces, ale niestety w pełnej nazwie firmy czytamy "WNT w stanie likwidacji". Pada ogromna liczba pism. Nawet zasłużony Przekrój, w którym pisali m.in. Mrożek i Barańczak już nie jest drukowane. Powstałe tuż po I wojnie światowej czasopismo dla młodzieży Płomyczek dożyło 95. jubileuszu. Szkoły nie dostały dotacji dla bibliotek, wycofały się z prenumeraty i pisma już nie ma. Przykładów można mnożyć bardzo wiele. Nasze pisma przegrywają z wszechobecną zachodnią tandetą i liberalną ideologią. Dlatego teksty dotyczące palindromów i zabaw słownych chronię przed zapomnieniem w specjalnie utworzonym dziale "bank". Są tam artykuły polonistki dr Beaty Rusek, w tym związane z referatami na Sympozjum Festiwal Humoru organizowanym przez Uniwersytet Śląski (niestety Konferencja upadła!), są moje felietony pisane dla miesięcznika Notatnik Satyryczny (upadł!), felietony publikowane na stronie internetowej Satyrykon (upadła!} oraz na stronie Zaszafie (po chwilowym kryzysie witryna żyje!). Nie zachowały się teksty drukowane w nieistniejącym już obecnie piśmie internetowym o tematyce głównie turystycznej Zewpress. Przestał ukazywać się kwartalnik naukowo - artystyczny Stowarzyszenia Autorów Polskich ZNAJ. Nie zabrakło chętnych do darmowego działania autorów ani redaktorów. Ale papier, druk - to jednak kosztuje. A czy rządzący RP na kulturę grosza kiedyś dadzą? Może uda mi się znaleźć lub przepisać artykuły o zabawach słownych i uratować je w naszym "banku". Urwał się też kontakt z firmą komputerową obsługującą naszą palindromową stronę. Nikt nie odbiera telefonów. Trwają prace nad przeniesieniem zasobów stromy palindromy.pl do innej firmy. Gdy się to uda wrócimy do normalnej działalności. Na razie ograniczamy się do pewnego minimum, licząc, że automaty w sieci wciąż działają, bo usługa jest opłacona (Tadeusz Morawski).

Leoniak
( 17.04.2014 )

Ze smutkiem zawiadamiam, że odszedł Leon Leoniak. Z dawnych kontaktów wynika, że pochodził z Zakopanego, był miłośnikiem morza, nazywał się też "Szczyrba". Rzeźbił napisy na drewnianych deseczkach. Wiele z nich jest do obejrzenia w Muzeum Palindromów. Dotąd nie udało mi się otrzymać jego zdjęcia, może ktoś je ma i przyśle mi taką pamiątkę (Tadeusz Morawski).

Wieliszew
( 17.04.2014 )

Niesamowity wykład o palindromach i innych zabawach słowami miałem 20.03.2014. w Gimnazjum w Wieliszewie. Na sali kilkadziesiąt dzieciaków z kadrą nauczycielską, ale tym razem są także dzieci z Niemiec i Turcji. Dzieci z za naszej zachodniej granicy pięknie zilustrowały znane niemieckie palindromy, na wystawie znalazł się też ogromny, narysowany przez dzieci mój portret. Fragmenty wykładu były tłumaczone na niemiecki i angielski. Jak zwykle podarowałem słuchaczom kilkanaście swoich książek. W rewanżu oklaski, dyplom oraz książka 500 CUDOW NATURY W POLSCE KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ. Książka wspaniała, setki kolorowych ilustracji, ponad 950 stron. Dla zaspokojenia ciekawości zważyłem ją u mnie w Nowej Wsi w sklepie - około 2.2. kg! Spotkanie było częścią projektu Comenius Europa liest. Organizatorce Iwonie Hyś za miły wieczór bardzo dziękuję (Tadeusz Morawski).

Co nowego
( 26.02.2014 )

Trwa konkurs na tworzenie limeryków z palindromami. Do działu "Bank", który stanowi nasze archiwum interesujących tekstów związanych z palindromami i innymi zabawami słownymi dodaliśmy teksty napisane przez polonistkę dr Beatę Rusek. I jak zwykle wiele utworów wybranych z nadesłanych przez fanów palindromów.

Limeryki z palindromami
( 26.02.2014 )

Książki Może jeż łże jeżom, Tu armata a tam raut, I laba na Bali zawierają mnóstwo wierszyków (przeważnie fraszek) różnych autorów z moimi palindromami. Książki były przedsięwzięciami nie komercyjnymi. Były one rozdawane słuchaczom moich wykładów o palindromach, osobom zwiedzającym Muzeum Palindromów oraz innym zainteresowanym. Kilkaset książek wysłałem dla Polonii w USA oraz na Litwie. W 2014. będę starał się wydać podobną książkę z limerykami. Część limeryków będzie związana z ogłoszonym konkursem (patrz poniżej). Przypomnimy też limeryki napisane wcześniej i nadesłane przez czytelników współpracujących z naszą palindromową witryną (patrz dział "nadesłane"). Oczywiście każdy autor zamieszczonego tam limeryku otrzyma w prezencie książki (Tadeusz Morawski).

Przypominamy o konkursie
( 26.02.2014 )

Redakcja strony internetowej palindromy.pl, Portalu Literackiego Fabrica Librorum, oraz Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddz.II Warszawa, zapraszają do udziału w konkursie

LIMERYKI Z PALINDROMAMI
Palindrom (gr. palindromeo - biec z powrotem) Wyrażenie brzmiące tak samo czytane od lewej do prawej i od prawej do lewej. Współcześnie palindromy pełnią funkcję gry słownej. Prawdopodobnie w przeszłości mogły też mieć znaczenie magiczne.

W konkursie mogą brać udział wszyscy, którzy przyślą swoje autorskie limeryki, zawierające w treści palindromy Tadeusza Morawskiego. Nie mogą to być limeryki, które były już publikowane.

Limeryki należy wysłać na e-mail: palindromy@onet.pl Termin nadsyłania prac: 1.02 - 30.03. 2014r.

Nagrody: Oprócz I,II i III miejsca nagrodzonego dyplomem oraz książką, autorzy nagrodzonych i wybranych wierszy otrzymają TOMIK PO KONKURSOWY.

Teksty wybierze jury w składzie: prof. Tadeusz Morawski - autor palindromów, Aldona Borowicz- poetka, członek Związku Literatów Polskich, Mirosława Szychowiak- poetka, animator kultury, Joanna Jakubik- koordynator konkursu, członek Stowarzyszenia Autorów Polskich.

Zadaniem uczestników jest umieszczenie w tekście limeryku jednego z palindromów prof. Tadeusza Morawskiego (do wyboru- przykłady poniżej), w taki sposób, aby powstał wiersz zawierający ów palindrom. Teksty konkursowe przed wysłaniem powinny być zapisane w jednym pliku z rozszerzeniem doc.(word) lub też umieszczone bezpośrednio w e-mailu. Można wysłać dowolną ilość limeryków. Teksty mogą być podpisane nickiem lub imieniem i nazwiskiem. Wysłanie tekstów jest jednocześnie wyrażeniem zgody na dalsze działania organizatorów, związane z konkursem. Ci, których teksty znajdą się w tomiku, zostaną poproszeni o podanie imienia, nazwiska i adresu do korespondencji, oraz podpisanie oświadczenia na potrzeby wydawnictwa. Osoby nagrodzone, które nie będą mogły uczestniczyć w uroczystości zakończenia konkursu, otrzymają nagrody pocztą.

Zapraszamy do wspólnego limerykowania palindromicznego.

Palindromy Tadeusza Morawskiego do wyboru: Aga nagim śmiga naga; Ada goło i sioło gada; i wożę makaka mężowi, Adela atomowo mota - ale da; a ja kolię chcę i lokaja; a kto psy ma - damy spotka; ale mima mami Mela; Alu, hutnik Papkin tu hula; a na rzece hece z rana; a na wigor grog Iwana; babę chcę! Chcę bab!; co ma milord - roli ma moc; da i boa na obiad; ej, i po premii mer popije; ej, żyrafa ryż je; elf układał kufle; Elu, becz - cebule; i bar go ograbi; i laba na Bali; i popili popi; i za kufrem smerf u Kazi; Izę Iwo więzi; komarów wór - amok; może jeż łże jeżom?; na epika taki pean; napichci pani, napichci pan; okpili PKO; Otto, kogo kot to?; popada - gada pop; tu armata - a tam raut; w łóżku żuk, żółw; wół skarb - brak słów; zagwiżdż i w gaz!; zaradny dynda raz; znowu brak skarbu w ONZ; żartem dano nadmetraż; a to kumaj: i popijam u kota; Iwo kot sowy dał Władywostokowi; Ule Hani na helu; Cel dopięty! Złapał Zytę i podlec; Ile ułan zaznał u Eli!; Ada bąki piką bada; A ma datę ta dama?; Ilu ta Nina z Anina tuli?; Oto Fela - ale foto!; Ona da - gadano; Katię chcę i tak; Da i sąsiadka, jak da i sąsiad; Ja tu tę chcącą chcę tutaj.

Wykład dla dzieci
( 01.02.2014 )

W Szkole Podstawowej nr 246 w Warszawie miałem 10.01.2014. kolejne spotkanie z dziećmi. Po wykładzie uczniowie otrzymali książki z palindromami i innymi zabawami słownymi. Dziewczynki, które wcześniej zilustrowały wybrane palindromy otrzymały na pamiątkę po kilka egzemplarzy książki "Moc lamp malcom", w której wykorzystano część rysunków. Wybrane dwa rysunki publikowaliśmy wcześniej, teraz więcej rysunków możesz zobaczyć tutaj (Tadeusz Morawski).

Co nowego
( 31.01.2014 )

O palindromach i książce "I laba na Bali" mówiono na spotkaniu "Dach". W Szkole Podstawowej nr 246 w Warszawie kolejny wykład o zabawach słownych. Konkurs na pisanie limeryków z palindromami. W dziale "Różne" kolejna porcja palindromów w trybie rozkazującym. I jak zwykle nowe utwory nadesłane przez czytelników.

DACH
( 31.01.2014 )

20.12.2013. w Warszawie w klubie "Ona" na Fajansowej 4 było tradycyjne spotkanie z cyklu "Dach". Program był bogaty, m.in. przybyły z Brukseli aktor i jednocześnie dyrektor Domu Polskiego Adam Snarski przedstawił monodram autorstwa Grażyny Kaznowskiej, były wiersze poetów z Żoliborza oraz prezentacja najnowszej książki "I laba na Bali" zawierającej wiersze wielu autorów z moimi palindromami. Książka powstała jako plon konkursu zorganizowanego przez Portal Literacki Fabrica Liborum. O konkursie mówiła organizatorka Joanna Jakubik, a ja prezentowałem palindromy i wiersze. Uczestnicy spotkania otrzymali kilkanaście egzemplarzy książki. Więcej tutaj (Tadeusz Morawski).

Nadesłane
( 31.01.2014 )

Nasza palindromowa strona ma dział nadesłane. Dzięki aktywności czytelników, hobbystów tworzących palindromy oraz piszących wierszyki z palindromami dział ten osiągnął już objętość prawie trzystu stron A4. Zapraszamy do dalszej współpracy.

Limeryki
( 31.01.2014 )

Książki Może jeż łże jeżom, Tu armata a tam raut, I laba na Bali zawierają mnóstwo wierszyków (przeważnie fraszek) różnych autorów z moimi palindromami. Książki były przedsięwzięciami nie komercyjnymi. Były one rozdawane słuchaczom moich wykładów o palindromach, osobom zwiedzającym Muzeum Palindromów oraz innym zainteresowanym. Kilkaset książek wysłałem dla Polonii w USA oraz na Litwie. W 2014. będę starał się wydać podobną książkę z limerykami. Oczywiście każdy autor zamieszczonego tam limeryku otrzyma w prezencie kilka książek (Tadeusz Morawski).

Konkurs na pisanie limeryków z palindromami
( 31.01.2014 )

Redakcja strony internetowej palindromy.pl, Portalu Literackiego Fabrica Librorum, oraz Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddz. II Warszawa, zapraszają do udziału w konkursie

LIMERYKI Z PALINDROMAMI
Palindrom (gr. palindromeo - biec z powrotem) - wyrażenie brzmiące tak samo czytane od lewej do prawej i od prawej do lewej. Współcześnie palindromy pełnią funkcję gry słownej. Prawdopodobnie w przeszłości mogły też mieć znaczenie magiczne.

W konkursie mogą brać udział wszyscy, którzy przyślą swoje autorskie limeryki, zawierające w treści palindromy Tadeusza Morawskiego. Nie mogą to być limeryki, które były już publikowane.

Limeryki należy wysłać na e-mail: palindromy@onet.pl Termin nadsyłania prac: 1.02 - 30.03. 2014r.

Nagrody: Oprócz I,II i III miejsca nagrodzonego dyplomem oraz książką, autorzy nagrodzonych i wybranych wierszy otrzymają TOMIK PO KONKURSOWY.

Teksty wybierze jury w składzie: prof. Tadeusz Morawski - autor palindromów, Aldona Borowicz- poetka, członek Związku Literatów Polskich, Mirosława Szychowiak- poetka, animator kultury, Joanna Jakubik- koordynator konkursu, członek Stowarzyszenia Autorów Polskich.

Zadaniem uczestników jest umieszczenie w tekście limeryku jednego z palindromów prof. Tadeusza Morawskiego (do wyboru- przykłady poniżej), w taki sposób, aby powstał wiersz zawierający ów palindrom. Teksty konkursowe przed wysłaniem powinny być zapisane w jednym pliku z rozszerzeniem doc (word) lub też umieszczone bezpośrednio w e-mailu. Można wysłać dowolną ilość limeryków. Teksty mogą być podpisane nickiem lub imieniem i nazwiskiem. Wysłanie tekstów jest jednocześnie wyrażeniem zgody na dalsze działania organizatorów, związane z konkursem. Ci, których teksty znajdą się w tomiku, zostaną poproszeni o podanie imienia, nazwiska i adresu do korespondencji, oraz podpisanie oświadczenia na potrzeby wydawnictwa. Osoby nagrodzone, które nie będą mogły uczestniczyć w uroczystości zakończenia konkursu, otrzymają nagrody pocztą.

Zapraszamy do wspólnego limerykowania palindromicznego.

Palindromy Tadeusza Morawskiego do wyboru: Aga nagim śmiga naga; Ada goło i sioło gada; i wożę makaka mężowi, Adela atomowo mota - ale da; a ja kolię chcę i lokaja; a kto psy ma - damy spotka; ale mima mami Mela; Alu, hutnik Papkin tu hula; a na rzece hece z rana; a na wigor grog Iwana; babę chcę! Chcę bab!; co ma milord - roli ma moc; da i boa na obiad; ej, i po premii mer popije; ej, żyrafa ryż je; elf układał kufle; Elu, becz - cebule; i bar go ograbi; i laba na Bali; i popili popi; i za kufrem smerf u Kazi; Izę Iwo więzi; komarów wór - amok; może jeż łże jeżom?; na epika taki pean; napichci pani, napichci pan; okpili PKO; Otto, kogo kot to?; popada - gada pop; tu armata - a tam raut; w łóżku żuk, żółw; wół skarb - brak słów; zagwiżdż i w gaz!; zaradny dynda raz; znowu brak skarbu w ONZ; żartem dano nadmetraż; a to kumaj: i popijam u kota; Iwo kot sowy dał Władywostokowi; Ule Hani na helu; Cel dopięty! Złapał Zytę i podlec; Ile ułan zaznał u Eli!; Ada bąki piką bada; A ma datę ta dama?; Ilu ta Nina z Anina tuli?; Oto Fela - ale foto!; Ona da - gadano; Katię chcę i tak; Da i sąsiadka, jak da i sąsiad; Ja tu tę chcącą chcę tutaj.

Co nowego
( 07.12.2013 )

Na konferencji "Kulturotwórcza funkcja gier" Tadeusz Morawski wygłosił referaty związane z palindromami. Wydano nowe książki: Moc lamp malcom! - Palindromy w Płomyczku oraz I laba na Bali - Rymowisko z palindromammi. Świąteczna niespodzianka - galeria rysunków Andrzeja Męczyńskiego ilustrujących palindromy Tadeusza Morawskiego. Wiadomości z Muzeum Palindromów oraz, jak zwykle, dużo nowych utworów nadesłanych przez aktywnych miłośników palindromów.

Kulturotwórcza funkcja gier
( 07.12.2013 )

16-17.11.2013. byłem zaproszony na IX Międzynarodową Konferencję Naukową z cyklu "Kulturotwórcza funkcja gier" na temat "Gry stosowane i gamifikacja". W sobotę 16.11. jedna z popołudniowych sesji (Gry językowe) zawierała moje referaty: Palindromadery oraz Zabawy słowne dla dzieci. W pierwszym referacie nawiązałem do twórczości Stanisława Barańczaka (książka Pegaz zdębiał) oraz swojej książki Palindromadery, w drugim do wielu moich wykładów w szkołach oraz w ramach Polskiej Akademii Dzieci. Ten ostatni referat to już 210. prezentacja związana z palindromami. Żywa reakcja sali i duże zainteresowanie (uczymy się w czasie pełnej humoru zabawy!) spowodowało, że po tematyce związanej z małymi dzieciakami dodatkowo pokazałem kolejną prezentację: Krótkie palindromy erotyczne, pijackie oraz polityczne adresowaną dla dorosłych słuchaczy (Tadeusz Morawski).

Palindromy w "Płomyczku"
( 07.12.2013 )

Poznański SORUS wydał moją książkę Moc lamp malcom! Są tam artykuły o palindromach i innych zabawach słownych drukowane w Płomyczku w latach 2011 - 2012. Książka zawiera też ilustracje wykonane przez uczennice ze szkoły podstawowej Nr 246 w Warszawie. Okładki książki prezentujemy poniżej (Tadeusz Morawski).

  

Rymowisko z palindromami
( 07.12.2013 )

Już trzeci konkurs na pisanie wierszyków z palindromami Tadeusza Morawskiego zakończył się wydaniem książki. Wcześniej Rozrywka wydała Może jeż łże jeżom oraz Tu armata - a tam raut, a teraz Portal literacki Fabrica Liborum zgromadził wybrane wierszyki w książce I laba na Bali - Rymowisko z palindromami Tadeusza Morawskiego. Okładka książki poniżej.

Ilustracje Andrzeja Męczyńskiego
( 07.12.2013 )

Od przeszło dwóch lat Andrzej Męczyński tworzy pełne humoru rysunki ilustrujące moje palindromy. Część z tych rysunków można zobaczyć w książkach wydanych przez poznański SORUS. Od dziś można zobaczyć te rysunki na naszej palindromowej stronie. Za piękny prezent dziękuję Panu Andrzejowi. Mam też nadzieję, że po pewnym czasie ta wirtualna galeria rozszerzy się o nowe rysunki. Krótkie informacje o autorze rysunków tutaj (Tadeusz Morawski).

Piszą o palindromach
( 07.12.2013 )

Wielu czytelników pisze o palindromach i przytacza swe opinie i przykłady wzięte z naszej strony. Namawiamy do przeczytania, co Patryk Chrzan napisał po przeczytaniu książek Tadeusza Morawskiego na swoim blogu. Namawiamy do pisania, do kontaktów, do dawania odpowiednich linków.

Leksykon olimpijczyków
( 07.12.2013 )

Na początku października podczas Święta Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW otrzymałem do mojego Muzeum bardzo cenny podarunek. To liczący 1127 stron Leksykon olimpijczyków polskich 1924 - 2010, Od Chamonix i Paryża do Vancouver. To dar od Ludwika Paszczyka, pasjonata fotografii dokumentującej wydarzenia sportowe oraz od mych dawnych studentów, którzy edukację na Wydziale ukończyli w 1969 roku. Mimo upływu ponad 40 lat aż 30 z nich było wtedy na Politechnice i podpisało się pod dedykacją.

Muzeum Palindromów
( 07.12.2013 )

Udany sezon grzybobrania spowodował, że trochę unikałem "palindromowych" gości. Przypadek sprawił, że w jednym ze słoiczków grzybki ułożyły się w interesującą kompozycję.



Foto: Jerzy Trusz

Co nowego
( 10.10.2013 )

Wzbogacono dział megapalindromy o utwór Ot, i psikus, publikowany dwa lata temu w książce Tadeusza Morawskiego Trafili, popili, fart - polskie palindromy pijackie. Zakończyły się dwa konkursy na pisanie wierszyków z palindromami. Nowe wykłady. Nowi zwiedzający trafili do Muzeum Palindromów, a czytelnicy nadesłali sporo nowych palindromów i wierszyków z palindromami.

Rymowisko
( 10.10.2013 )

Portal Literacki ogłosił w sierpniu konkurs na pisanie wierszyków z palindromami Tadeusza Morawskiego. Tam też można przeczytać kilkaset nadesłanych wierszy. Rozdanie nagród, książek i dyplomów odbyła się 27.09. w czasie imprezy "Na Dachu" w Warszawie. Konkurs wygrał Wojciech Dąbrowski, a Renata Cygan, która zdobyła 3. miejsce przyleciała na rozdanie nagród aż z Londynu.

Seniorzy na czasie
( 10.10.2013 )

Pismo internetowe "Seniorzy na czasie" ogłosiło konkurs na pisanie wierszyków z palindromami. Wyniki wkrótce.

Załubice
( 10.10.2013 )

25.09.2013. miałem dwa wykłady dla uczniów Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Załubicach. Sto kilkadziesiąt dzieciaków miało sporą frajdę zapoznając się z różnymi zabawami słownymi. Spotkanie zorganizowała Fundacja "Kamyk".

Nagroda
( 10.10.2013 )

22.09.2013. na Zjeździe Stowarzyszenia Autorów Polskich Tadeusz Morawski, jako jeden z kilku nagrodzonych, odebrał Nagrodę Literacką im. Stefana Żeromskiego.

Skrzeszew
( 10.10.2013 )

7.09.2013. był tu IV Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej. Wśród siedmiu wybranych sołectw z różnych gmin prezentowała się też Nowa Wieś, a na jej stoisku wśród innych atrakcji Tadeusz Morawski prezentował swoje palindromy. Fotki poniżej.





Foto: Jerzy Trusz

W Muzeum Palindromów
( 10.10.2013 )

Kolejne osoby były w Muzeum Palindromów. Fotki poniżej.









Rymowisko
( 22.08.2013 )

Na stronie http://www.portalliteracki.pl ogłoszono konkurs na pisanie wierszyków z palindromami. Zachęcamy do wzięcia udziału.

Co nowego
( 14.08.2013 )

Ukazały się aż trzy książki z palindromami. Nowe palindromy w dziale różne, tym razem jest to trzecia czꜶć palindromów w trybie rozkazującym. Mamy tam teraz już ponad 600 palindromów! Przed wakacjami wykład o palindromach w Arsusie (Warszawa – Ursus). Na Uniwersytecie im. Marii Curie – Skłodowskiej Małgorzata Bilska obroniła ocenioną na 5. pracę dyplomową (licencjat) Palindromy w twórczoœci Tadeusza Morawskiego .Nie zawiedli hobbyœci – miłoœnicy palindromów, którzy nadesłali nowe zdania lustrzane i wyjątkowo dużą liczbę wierszyków z palindromami. Zobacz w nadesłane.

Tu armata, a tam rauT
( 14.08.2013 )

Na konkurs „Palindromy” ogłoszony na łamach dwutygodnika „Rozrywka” napłynęło kilkaset wierszyków. Sto kilkadziesiąt z nich wybrano do wydania książkowego. Pracę zbiorową (autorów jest kilkudziesięciu) przygotował do druku Roman Nowoszewski. Wierszyki zawierają palindromy Tadeusza Morawskiego. Okładka i informacje o książce poniżej. Zachęcam, wierszyki są pełne humoru. Książka do nabycia w Rozrywce.

Humor pod rękę z powagą
( 14.08.2013 )

Poniżej prezentujemy okładkę wydanej w Bestwinie książki Władysława Kozieła. Zawiera ona wiele œmiesznych miniaturek, w tym palindromy. Na czwartej stronie okładki kilka słów o książce napisanych przez Tadeusza Morawskiego. Więcej tutaj.

Wakacje w Wielu z palindromami
( 14.08.2013 )

Trochę wspomnień, trochę szarad i przede wszystkim wiele fraszek w wydanej w Sosnowcu (wydawnictwo www.wdrprogres.pl) książce Andrzeja Pacierpnika i Zuzanny Mijas. We wstępie do rozdziału 3 autor pisze: „W przedstawionych tutaj fraszkach wykorzystałem palindromy autorstwa profesora Tadeusza Morawskiego. Głównie będą to fraszki z palindromami o Papkinie i popijaniu... Zachęcamy do lektury.

Krzyœki w Nowej Wsi
( 14.08.2013 )

27.07.2013 Nowa Wieœ œwiętowała. Patronem jest œw. Krzysztof, stąd nazwa tego œwięta. W Alei Przyjaciół Nowej Wsi odsłonięto 2 nowe tablice, a w chodnik wmurowano marmurki: KATARZYNA GÄRTNER - KOMPOZYTORKA oraz KAZIMIERZ MAZUR - AKTOR, REŻYSER. Przypominamy, że w poprzednich latach umieszczono tam marmurki z napisami: TADEUSZ MORAWSKI – MISTRZ PALINDROMÓW, JANUSZ ZBIERAJEWSKI – WILK MORSKI, OTYLIA JĘDRZEJCZAK – MISTRZYNI OLIMPIJSKA oraz MONIKA ROGOZIŃSKA – DZIENNIKARKA, PODRÓŻNICZKA. Na uroczystoœci i festynie obecni byli trzej pierwsi z wymienionych. Gwiazdą wieczoru byłą znakomita kompozytorka, najważniejsza była muzyka, potem tańce, ale zainteresowani znaleŸli chwilę, by porozmawiać o palindromach i otrzymali książki z palindromami. Foto poniżej.





Foto: Jerzy Trusz

Palindromy w Lipiankach
( 14.08.2013 )

21.07.2013. w Lipiankach, gmina Duninów Duży, odbył się piękny spektakl "Chomicze przygody". Przedstawienie przygotowali instruktorzy w Instytutu Teatralnego w Warszawie, a aktorami były miejscowe dzieci. W remizie strażackiej zebrało się ponad stu widzów. Po przedstawieniu młodzi aktorzy otrzymali upominki, w tym książki "Palindromy i inne zabawy słowne" z dedykacją autora.



Foto: Jerzy Trusz

Muzeum Palindromów
( 14.08.2013 )

Muzeum zwiedził Paweł Wiewióra, autor wywiadu z Tadeuszem Morawskim, który ukazał się w kwietniowym numerze Informatora Gminy Serock. Zwiedzającym był też Włodzimierz Kałat, który tworzy ładne palindromy (patrz nadesłane). Poniżej fotografie.



Arsus
( 14.08.2013 )

W Oœrodku Kultury Arsus około 200 słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchało mojego odczytu o palindromach. Prezentacja pobudzała do œmiechu, zostawiłem tam podarunek w postaci kilkunastu swoich książek (Tadeusz Morawski).

Co nowego
( 01.07.2013 )

Wykłady o palindromach, goście w Muzeum Palindromów, komentarze związane z nowymi książkami, palindromy w Serocku, nowy materiał w dziale Bank, palindromy nadesłane przez czytelników i fanów palindromów.

Wywiad w PR4
( 01.07.2013 )

14.06.2013 radiowa czwórka nadała wywiad Jakuba Tarki z Tadeuszem Morawskim. Więcej się dowiesz korzystając z linków wywiad, tekst.

Biblioteka na Zaspie
( 01.07.2013 )

14.06.2013. w Bibliotece na Zaspie w Gdańsku miałem wykład o palindromach. Dla mnie ten dzień był rekordowy - aż 4 wykłady! Kilka książek podarowałem Bibliotece. Pamiątkowa fotka z Gdańska poniżej (Tadeusz Morawski).

Pasje Dziecięce
( 01.07.2013 )

"Pasje Dziecięce" działają przy Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 17 w Gdańsku. Miałem tu 14.06.2013. trzy kolejne wykłady, dwa dla dzieci ze szkoły podstawowej i jeden dla gimnazjum. Drugi z tych wykładów był moim 200. spotkaniem poświęconym palindromom! Liczba słuchaczy przekroczyła już 10 tysięcy (Tadeusz Morawski).

KKE
( 01.07.2013 )

W okresie 10 - 13.06.2013. brałem udział w Krajowej Konferencji Elektroniki w Darłówku. Po obradach, wieczorem, były spotkania towarzyskie, a na nich czas by porozmawiać o zabawach językowych i palindromach. Liczne grono zainteresowanych kolegów obdarowałem moimi książkami (Tadeusz Morawski).

PAD Poznań
( 01.07.2013 )

Polska Akademia Dzieci zorganizowała 8.06.2013. wykład Tadeusza Morawskiego o palindromach i innych zabaw słownych. Wykład odbył się w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i zgromadził 300 dzieciaków ze szkół podstawowych. W czasie wykładu odbył się konkurs palindromowy. 15 dzieci otrzymało książki z palindromami.

Zwiedzamy Muzeum Palindromów
( 01.07.2013 )

Kolejne grupy w Muzeum (25.05 / 29.05.2013). Ta liczniejsza z Warszawy, z najstarszego w Polsce Uniwersytetem Trzeciego Wieku im. H. Szwarc. Na miejscu wykład, zwiedzanie, piknik. Wszyscy otrzymali książki Tadeusza Morawskiego. Fotki poniżej. Na ostatniej wiewiórka, która dostała prezent w postaci orzecha.





Szkoła
( 01.07.2013 )

W Szkole Podstawowej Nr. 246 w Warszawie miałem 21.05.2013. wykład o zabawach słownych. Atmosfera wykładu wspaniała - dzieci bez trudu zgadywały brakujące części palindromów czy anagramów. Dzieci narysowały przedtem rysunki ilustrujące wybrane palindromy. W szkole zostawiłem w prezencie kilkanaście książek. Rysunki dzieci powędrują do Muzeum Palindromów. Poniżej wybrany rysunek. Więcej tutaj. Do miłego zdarzenia jeszcze zapewne wrócimy.

Serock
( 01.07.2013 )

Comiesięczny Informator Gminy Serock z kwietnia 2013. zamieścił obszerny wywiad Pawła Wiewióry pt. Tadeusz Morawski - palindromy. Tekst poniżej (kliknij aby powiekszyć).



Krzysztof Oleszczyk
( 01.07.2013 )

Wiadomość z pewnym opóźnieniem. Nie da się szybko przeczytać książki Palindrom, ale kto przeczytał, będzie do niej wracać. Historia palindromów nie tylko od czasów greckich, ale nawet sumeryjskich. Odwołania w tekście do około pięciuset nazwisk! Raz jeszcze zachęcam do kupna. Miłym dla mnie akcentem jest dedykacja, którą autor wpisał w podarowanym mi egzemplarzu (Tadeusz Morawski).

Bank
( 01.07.2013 )

Dział Bank zawiera starsze teksty już publikowane wcześniej w różnych pismach lub witrynach. Czasem takie pisma zawieszają działalność. Kryzys, kultura nie jest samo finansująca się, a mecenasów brak. Państwo woli zarabiać na reklamach w TV! Tym razem w Banku teksty z Notatnika Satyrycznego.

Co nowego
( 20.05.2013 )

Nowa książka Krzysztofa Oleszczyka Palindrom. Nowa książka Tadeusza Morawskiego Nawijaj Iwan. Kolejne odczyty i palindromowe spotkania. W dziale Bank materiały drukowane dawniej w nieistniejącej już witrynie Satyrykon. Do tego jak zwykle palindromy i wierszyki nadesłane przez czytelników.

Zawiercie
( 20.05.2013 )

Ponad stu słuchaczy wysłuchało 7.05.2013. w Miejskim Ośrodku Kultury wykładu Tadeusza Morawskiego o palindromach. Żywa reakcja widowni, wykład udany, 11 książek z palindromami podarowano temu środowisku. Zawiercie jest bramą do Jury, w pobliżu skały i zamki. Na poniższej fotografii zamek w Ogrodzieńcu.



Foto: Tadeusz Morawski


Łazy
( 20.05.2013 )

W Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach miałem 9.05.2013. wykład o palindromach i innych zabawach słownych. Słuchacze świetnie się bawili. Podarowałem tu 11 swych książek z palindromami. Łazy to ważna stacja kolejowa - stąd fotka autora i organizatorki wykładu z lokomotywą (Tadeusz Morawski).

Palindrom
( 20.05.2013 )

Ukazała się nowa książka Krzysztofa Oleszczyka Palindrom. Jest to bardzo interesująca monografia oparta w większości na nieznanych materiałach źródłowych. Obszerna i bogato ilustrowana (170 stron, 300 rycin). Kupić trzeba koniecznie.

Nawijaj Iwan
( 20.05.2013 )

Wydawnictwo SORUS wydało książkę Tadeusza Morawskiego. Jest tam mnóstwo nowych palindromów. Ilustrował Andrzej Męczyński. Okładka poniżej.

Litwa
( 20.05.2013 )

Na stronie Pedagogów (rejon wileński) zamieszczono artykuł Tadeusza Morawskiego Palindromy w Polsce i na świecie.

Rozrywka
( 20.05.2013 )

Konkurs Rozrywki na pisanie wierszyków z palindromami zakończony. Wyróżnione utwory opublikowano w numerach 5 oraz 6, 2013. Kto nie zdążył kupić tych numerów może zobaczyć wierszyki poniżej.

Emigranci z Wiednia
( 20.05.2013 )

6.04.2013. w Domu Kultury Arsus w Warszawie wystąpił gościnnie kabaret Emigranci z Wiednia. Po wspaniałym spektaklu goście otrzymali gromkie brawa publiczności oraz kwiaty, a ja obdarowałem ich książkami z palindromami (Tadeusz Morawski).

Bank
( 20.05.2013 )

Bank jest nowym działem, w którym zamieszczane są wybrane teksty już publikowane w innych witrynach lub pismach. Pisma po pewnym czasie stają się trudno dostępne, przestają być wydawane, witryny internetowe przechodzą czasem zmiany lub znikają. Tym razem dodaliśmy do Banku artykuły publikowane w nieistniejącej już witrynie Satyrykon.

Co nowego
( 08.04.2013 )

Utworzyliśmy nowy rozdział Bank. Poza tym nowe artykuły, wykłady o palindromach, kalendarz wydany przez Magazyn SowA MokotowA, konkurs Rozrywki oraz, jak zwykle, utwory nadesłane przez czytelników.

Sowa Mokotowa
( 08.04.2013 )

Z pewnym opóźnieniem informuję, że wiszą u mnie na ścianach w pracy i w muzeum ładne kalendarze. Na pierwszej stronie napis: 2013 - Kalendarz wspierający Magazyn Bibliotek Mokotowskich "SowA MokotowA". Kalendarz zawiera świetne ilustracje Edwarda Lutczyna oraz moje palindromy. Jest tam też "Historia palindromów w odcinkach" i artykuły Wizyta w pracowni... Z Edwardem Lutczynem rozmawia Wojciech Kupść oraz Na Mokotowie tak i wspak (Tadeusz Morawski).

ROZRYWKA
( 08.04.2013 )

W numerach 5. oraz 6. dwutygodnika Rozrywka znajduje się omówienie wyników konkursu na napisanie dowcipnego wierszyka z moim palindromem. Na konkurs nadesłano setki wierszy, kilkanaście z nich znajdziemy we wspomnianych numerach (Tadeusz Morawski).

Apel
( 08.04.2013 )

Apeluję do autorów wierszy, które zostały wysłane na konkurs Rozrywki i nie zostały tam opublikowane. Przyślijcie swe utwory do mnie, T.Morawski@ire.pw.edu.pl. Wybrane znajdą miejsce w dziale "nadesłane" naszej palindromowej strony (Tadeusz Morawski).

Seniorzy na czasie
( 08.04.2013 )

Czasopismo o tym tytule ogłosiło konkurs na napisanie wierszyka zawierającego palindromy. Zwycięzca otrzymał w nagrodę 3 moje książki (Tadeusz Morawski).

Facebook
( 08.04.2013 )

Zobacz, weź udział w dyskusji, dopisz komentarz i swoje lub znane ci palindromy na facebook`u. Strona Rewelacyjne palindromy zaprasza. Palindromy trafiły też do strony Fajne zagadki logiczne.

Bank
( 08.04.2013 )

Bank jest nowym działem, w którym zamieszczane będą wybrane teksty już publikowane w innych witrynach lub pismach. Pisma po pewnym czasie stają się trudno dostępne, przestają być wydawane, witryny internetowe przechodzą czasem zmiany lub znikają. Na początek znajdziemy tu materiał, który był u nas w dziale Może jeż łże jeżom oraz materiały publikowane w witrynie Zaszafie.

Zegrze
( 08.04.2013 )

W Zespole Szkół w Zegrzu miałem 21.03.2013 dwa wykłady dla uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Ogromna liczba uczniów miała frajdę, były też przewidziane liczne inne atrakcje, które spowodowały, że dzień wagarowicza dzieci wolały spędzić w szkole. Kilkanaście moich książek z palindromami i innymi zabawami słownymi pozostawiłem dla uczniów, dla biblioteki i nauczycieli (Tadeusz Morawski).

W Szkole Podstawowej na Ochocie
( 08.04.2013 )

20.03.2012. w Szkole Podstawowej Nr 61 im. Juliana Przybosia w Warszawie miałem wykład dla dzieci z drugiej klasy. Nigdy jeszcze nie miałem odczytu dla tak małych dzieci. Zainteresowanie duże, dyskusja żywa. Po wykładzie wszyscy dostali książki z podpisem autora. Dzieci otrzymały Palindromy i inne zabawy słowne. Ponadto książka A kilku tu klika trafi do biblioteki. Był to 190. wykład dotyczący tych magicznych form językowych (Tadeusz Morawski).

Chotomów
( 08.04.2013 )

W dniu 6.03.2013. miałem wykład dla dzieci trzecich klas Szkoły Podstawowej im. Stefana Krasińskiego w Chotomowie. Wykład bardzo zainteresował dzieciaki, które aktywnie zgadywały brakujące części zdań i zagadek. Uczestnicy spotkania otrzymali książki Palindromy i inne zabawy słowne oraz zostali zaproszeni do zwiedzenia Muzeum Palindromów (Tadeusz Morawski).

Jabłonna
( 08.04.2013 )

W tutejszym Gminnym Centrum Kultury i Sportu miałem 4.03.2013. wykład o zabawach słowami. Zainteresowanie ogromne. Słuchaczy zaprosiłem do bliskiego (ok. 20 km) Muzeum Palindromów (Tadeusz Morawski).

Co nowego
( 28.02.2013 )

Nowe artykuły o palindromach. Książka Józefa Godzica. Prelekcje o zabawach słownych. Nowe palindromy w dziale Różne. Jest to część 2 palindromów w trybie rozkazującym. Palindromy i wierszyki czytelników w dziale Nadesłane.

Świeże teksty
( 28.02.2013 )

W witrynie "Świeże teksty" artykuł Tadeusza Morawskiego Palindromy czyli humor wspak czytany.

Seniorzy na czasie
( 28.02.2013 )

Czasopismo internetowe "Seniorzy na czasie" zamieściło artykuł Tadeusza Morawskiego Magia palindromów.

Palindromy na Litwie
( 28.02.2013 )

Na stronie Pedagogów (rejon wileński) znalazł się artykuł Tadeusza Morawskiego Piszemy palindromy. Jest tam też komentarz Palindromy Anny Pawiłowicz - Janczys.

Lingua Lab
( 28.02.2013 )

Na stronie Lingua Lab można obejrzeć artykuł Michała Urbaniaka Zabawa z palindromami.

Biblionetka
( 28.02.2013 )

Na stronie Biblionetki można przeczytać interesujące omówienie książki "Palindromadery". Po tekście napisanym przez Michała Urbaniaka liczne wpisy zainteresowanych palindromaderami.

Książka Józefa Godzica
( 28.02.2013 )

Towarzystwo Miłośników Gier Umysłowych w Warszawie wydało w końcu 2012. książkę Józefa Godzica W Szczebrzeszynie ... Chrząszcz drży w trzcinie, bo jak kos go zje, to zginie. Oprócz znanych i popularnych palindromów Autora książka zawiera inne gry słowne - są tu zjawy (nowa propozycja zabawy słowami), łamańce językowe, oryginalny bardzo długi tautogram i abecedariusz. Książkę z piękną dedykacją dostałem od Autora. Dziękuję. Jest to wniesiony przez niego kolejny wspaniały eksponat w Muzeum Palindromów. Są tam do obejrzenia kolorowe rysunki Józefa Godzica, ilustrujące jego palindromy z książki Echozdania czyli palindromy, maszynopisy książek 1000 razy w te i we wte oraz Taaaaaaaaaka księga i inne pamiątki. Miłośnikom gier słownych nową książkę gorąco polecam (Tadeusz Morawski).

11 milionów
( 28.02.2013 )

W roku 2012. witryna palindromy.pl zanotowała 2.5 milionów wywołań, w tym 300 tysięcy ze strony Polonii w USA. Od powstania w końcu 2005 roku przekroczono już 11 milionów wywołań.

3 wykłady
( 28.02.2013 )

W Gimnazjum Niepublicznym Nr 40 w Warszawie miałem 21.02.2013 aż 3 wykłady o palindromach i innych zabawach słowami, oddzielnie dla klas pierwszych, drugich oraz trzecich. Na wykłady przybyli też uczniowie Liceum. Więcej informacji na stronie Szkoły oraz na stronie Anety Szczepanowskiej, która spotkanie zorganizowała. Fotka poniżej (Tadeusz Morawski).

Co nowego
( 04.02.2013 )

Nowe palindromy w dziale Różne - utworzono tu podzbiór Rozkazy. Jest tam około 200 palindromów. W Płomyczku kolejne odcinki cyklu Palindromy i inne zabawy słowne. Dwutygodnik szaradziarski Rozrywka ogłosił konkurs na wierszyki z palindromami. Palindromowe spotkania i artykuły. Nowe palindromy nadesłane przez czytelników.

Płomyczek
( 04.02.2013 )

W numerach 11 oraz 12.2012. kolejne odcinki 13, 14 z cyklu Palindromy i inne zabawy słowami. Można je przeczytać poniżej. Redakcję Płomyczka odwiedził autor palindromów. Na zdjęciu Tadeusz Morawski z redaktorem Januszem Sapą.

    

Konkurs w Rozrywce
( 04.02.2013 )

Jak już pialiśmy, w numerze 27 dwutygodnika szaradziarskiego Rozrywka ogłoszono konkurs na pisanie wierszy zawierających palindromy Tadeusza Morawskiego. Poniżej ten tekst.

Znalezione w Internecie
( 04.02.2013 )

2.04.2012 Polskie Radio - czwórka nadało audycję Różne dziwne rzeczy w języku. Agata Hącia mówiła m.in. o palindromach. Notatkę z audycji można łatwo znaleźć korzystając z przeglądarki Google. Przytaczamy fragment tej notatki dotyczący najdłuższego na świecie wiersza - palindromu: "...nie spotykany w literaturze innych narodów megapalindrom Tadeusza Morawskiego `Łan i figa gadów` ...będący jednocześnie wierszem..." . Ostatnio ten wiersz został rozszerzony do ponad siedmiu tysięcy liter i umieszczony na naszej stronie na początku działu wiersze.

Mamuta tu mam
( 04.02.2013 )

16.01.2013. w klubie - księgarni Czuły Barbarzyńca spotkałem się ze Stanisławem Tymem. Dominującym tematem rozmowy były palindromy, których znakomity aktor i autor jest wielkim miłośnikiem. W wyniku spotkania Muzeum Palindromów wzbogaciło się o książkę, która obok wielu tekstów i rysunków satyrycznych zawiera także zdania lustrzane. Okładka książki z dedykacją autora poniżej (Tadeusz Morawski).

    

Język Polski
( 04.02.2013 )

W zeszycie 4 pisma Język Polski, Organ Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, XCII wrzesień - październik 2012 wydawanego przez Instytut Języka Polskiego PAN w Krakowie znalazł się bardzo interesujący artykuł dr Iwony Wowro "U Lema gra Gala i Ala , Gargamelu - nazwy własne w palindromach".

Przystanek Książka
( 04.02.2013 )

31.01.2013. w bibliotece o tej nazwie przy ul. Grójeckiej 42 miałem kolejny wykład o palindromach dla dzieci, które spędzają ferie w Warszawie. Biblioteka i słuchacze wzbogacili się o nowe książki z palindromami i innymi zabawami słownymi (Tadeusz Morawski).

Co nowego
( 04.01.2013 )

Audycja w TVP Warszawa, najdłuższy na świecie wiersz - palindrom w dziale wiersze, konkurs palindromowy, spotkanie poetów i promocja książki Nagie serca, wieczór przed wigilijny w Ośrodku Kultury Arsus, wykłady o palindromach, opinia o książce A guru ruga oraz palindromy nadesłane przez czytelników.

Telewizja w Muzeum Palindromów
( 04.01.2013 )

21.11.2012 w audycji "Wieści z Mazowsza" TVP Warszawa pokazała Muzeum Palindromów w Nowej Wsi koło Serocka. Audycja krótka - ale dobrze wyjaśniająca, co to są palindromy. Aktywni telewidzowie dostali też szansę na otrzymanie książek z palindromami. Fotografie poniżej.



Konkurs palindromowy
( 04.01.2013 )

W dwutygodniku szaradziarskim Rozrywka nr 27 (w kioskach do 9 stycznia - kup!) na str. 13 ogłoszono konkurs na pisanie wierszy z palindromami Tadeusza Morawskiego. Termin nadsyłania prac 14.01.2012.

Najdłuższy wiersz
( 04.01.2013 )

Nowa wersja najdłuższego na świecie wiersza - palindromu jest już dostępna w dziale wiersze.

Nagie serca
( 04.01.2013 )

Prezentacja wybranych wierszy z książki pod tym tytułem, wydanej przez Oficynę Wydawniczą Stowarzyszenia Autorów Polskich, Oddział Warszawski II pod redakcją Wandy Stańczak była częścią programu spotkania artystycznego "Na Dachu", 31.11.2012. na ul. Fajansowej w Warszawie. W spotkaniu wziął udział Przewodniczący SAP Eugeniusz Orłow. Tadeusz Morawski zaprezentował swoje palindromy erotyczne. Foto poniżej. Więcej tutaj.

PTETiS
( 04.01.2013 )

17.12.2012 na Politechnice Warszawskiej spotkali się członkowie Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej. Omawiano plany na rok 2013. Po części roboczej Tadeusz Morawski wygłosił referat p.t. "Symetrie, niezmienniki, palindromy". Był to 180. referat o palindromach. Po referacie i dyskusji słuchacze otrzymali książki z palindromami. Na zakończenie część koleżeńska, w tym życzenia. Wszak Święta wkrótce.

Arsus
( 04.01.2013 )

11.12.2012. literaci ze Stowarzyszenia Autorów Polskich spotkali się w Ośrodku Kultury Arsus (Warszawa, Ursus) na "Przedwigilijnym Wieczorze". Spotkanie zorganizowała przewodnicząca Oddziału Żyrardów Janina Wielogurska. Wielkie podziękowania za duży wkład pracy dla dyrektora ośrodka Bogusława Łopuszyńskiego. W bogatym programie był m.in. konkurs literacki im. Zbigniewa Jerzyny. Tadeusz Morawski prezentował palindromy, a 22 książki z palindromami weszły w skład naród konkursowych. Pamiątkowe fotografie poniżej. Dłuższy opis nadesłany przez Janinę Wielogurską jest tutaj.



Na Politechnice
( 04.01.2013 )

3.12.2012. studenci WEiTI PW wysłuchali wykładu Tadeusza Morawskiego o palindromach i innych zabawach słownych. Słuchacze otrzymali też książki z palindromami. To premia od Św. Mikołaja za staranne przygotowywanie prac dyplomowych.

Rewia Rozrywki
( 04.01.2013 )

Na stronie 57 "Rewii Rozrywki" Nr 11, Listopad 2012. zamieszczono opinię Romana Nowoszewskiego o książce A guru ruga. Tego numeru nie ma już w kioskach, ale tekst opinii można przeczytać poniżej.

Palindromowe spotkania
( 04.01.2013 )

W Muzeum Palindromów oraz na Politechnice kolejne spotkania. Fotki poniżej.





Powrót do strony głównej

Przewiń na początek