|
ARCHIWUM 2007
Palindromy w Angorce Poniżej dwa skany z palindromami w Angorkach z 16.12 oraz 23.12.2007.
Palindromowe spotkania W drugim tygodniu grudnia odbyły się aż cztery odczyty poświęcone palindromom w różnych językach, historii polskich palindromów oraz polskim palindromom obecnie. W spotkaniach z Tadeuszem Morawskim uczestniczyli kolejno pracownicy i doktoranci Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki PW, Zakładu Elektroniki Jądrowej i Medycznej IR PW, Zespołu ELHEP Instytutu Systemów Elektronicznych PW oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku (także Politechnika Warszawska). Tak więc w ciągu ostatnich dwóch osiągnięto okrągłą liczbę dwudziestu odczytów. Czytaj więcej. Fraszki z palindromami Na spotkaniu Koła Literackiego przy Miejskim Domu Kultury w Olkuszu Barbara Sudoł, znana autorka licznych zagadek i książek (m.in. "Szaradziarskie fraszki") zaprezentowała fraszki różnych autorów, (w tym swe własne) z palindromami Tadeusza Morawskiego. Fraszki te stanowią treść wydanej ostatnio książki "Może jeż łże jeżom". Co nowego W grudniu dodaliśmy ponad sto nowych palindromów do działu krótkie oraz 50 ilustracji palindromów Józefa Godzica (link jest też w głównej "linkowni"). Ponadto palindromy w Angorce, Pinezce, w Szkole Podstawowej nr. 2 w Zielonce, w "Encyklopedii rozrywek umysłowych". Linków szukaj poniżej. Palindromy w Angorce Poniżej dwa skany z palindromami w Angorkach z 02.12 oraz 09.12.2007.
Wkrótce odczyt Zapraszamy do Politechniki Warszawskiej na wykład o palindromach, sala 219 Gmachu Głównego, 12 grudnia, godz. 17-ta. Nasz pierwszy milion Milion wywołań strony www.palindromy.pl zanotowały statystyki. To nie mało jak na wybraną, wąską tematykę - małe formy literackie, tak małe, że dla ich powiększenia czytamy je tam i z powrotem. Palindromy w Pinezce W grudniowym numerze miesięcznika Pinezka wybrane palindromy Tadeusza Morawskiego (tytul: "wabi magnat") z interesującą grafiką Spinelli. Żyrafa Kliknij w żyrafę, potem jeszcze raz kliknij, i jeszcze raz. Prawdziwa żyrafa nie jada jednak ryżu, chyba, ze jest to żyrafa "Gafa". ej, żyrafa "Gafa" ryż je! Jeszcze o konkursie "Rozrywki" Konkurs "Rozrywki" zaowocował książką "Może jeż łże jeżom", ale wiele wierszyków z palindromami w tej książce się nie zmieściło. Warto je umieścić na naszej stronie w dziale "nadesłane". Proszę autorów, którzy brali udział w konkursie, zarówno zwycięzców jak i tych, którym się powiodło gorzej, o kontakt e-mailowy. A kto mieszka w Warszawie lub tu zawita niech zatelefonuje 602720326 to się możemy spotkać i poznać. Wszak kontakt osobisty jest najważniejszy. (Tadeusz Morawski). Aibofobia Aibohphobia - palindrom, utworzony od słowa "fobia", oznacza strach przed palindromami. Źródło: "Encyklopedia rozrywek umysłowych". Co nowego W listopadzie palindromy w nowych wierszykach-zagadkach autorstwa Barbary Sudoł i Tadeusza Morawskiego. Ponadto poniżej linki do kilku artykułów o palindromach, do nowych książek ("Encyklopedia rozrywek umysłowych", palindromy "Może jeż łże jeżom"), do ciekawych grafik. Jest też recenzja książki "Zaradny dynda raz", link do programu umożliwiającego komputerowi czytanie i, jak zwykle, skany z Angorki. Komputer czyta palindromy Za pomocą programu Expressivo komputer czyta palindromy, zobacz tutaj. Najdłuższy palindrom Ciekawe omówienia wybranych fragmentów najdłuższego palindromu świata znajdują się w Blogu. Nowy adres Republiki Dzieci Po zmianie adresu artykuł o palindromach znajdziesz tutaj. Palindromy w Angorce Poniżej dwa skany z palindromami w Angorkach z 18.11 oraz 25.11.2007.
Książka "Może jeż łże jeżom" W serii Biblioteczka "Rozrywki" ukazała się kolejna (nr. 18) książka zawierająca tym razem wierszyki z palindromami. Redaktorem jest Roman Nowoszewski, autorami fraszek czytelnicy "Rozrywki do podróży" oraz Barbara Sudoł, palindromy są Tadeusza Morawskiego. Potężna dawka humoru, zachęcam. Skan okładki poniżej. Artykuł o szaradach Z opóźnieniem dowiaduję się, że 1.09.2007 w Dzienniku Polskim (dodatek "Pejzaż") ukazał się ciekawy artykuł Zbigniewa Bartusia pt: "Jolka z hetmanem" poświęcony różnym formom szaradziarskim, spółdzielni "Rozrywka", szaradzistom (pierwszą damą jest tu Barbara Sudoł). Jest też sporo o palindromach Tadeusza Morawskiego. Papierową wersję kserokopii kieruję do archiwum, ze względu na jej jakość tym razem nie zaprezentujemy tutaj skanu całego artykułu. Encyklopedia Ukazała się "Encyklopedia rozrywek umysłowych" Krzysztofa Oleszczyka. Mnóstwo ciekawostek, potęga wiedzy, 567 stron, ponad 2100 haseł, jest też sporo o palindromach i znanych twórcach palindromów. Tą książkę trzeba mieć. Wakacyjne spotkanie Wspominam miło spotkanie z Józefem Godzicem w czasie wakacji. Mam jeszcze cztery nie prezentowane dotąd, narysowane przez niego ilustracje jego palindromów. Jedna z tych ilustracji poniżej, pozostałe dodano na końcu działów: psy, popijamy, las. Przypominam, że ci, którzy chcieliby stać się posiadaczami książki Pana Godzica mogą skorzystać z kontaktu e-mail: jgodzic@wp.pl (Tadeusz Morawski) Palindromy w "Rozrywce" Polecamy artykuł pod tym tytułem autorstwa Tadeusza Morawskiego i Marcina Zielińskiego. Palindromy na Śląsku i w Poznaniu W Katowicach odbył się III Festiwal Humoru. Mgr Beata Rusek miała tam referat nt: "Humor niekonwencjonalnych zdań. Słów kilka o tym, co śmieszy w palindromach". Tekst referatu udostępnimy w terminie późniejszym. A w Poznaniu szaradziści z Klubu "Pyrrus" czytają książkę "Zaradny dynda raz" Palindromy w Pinezce W listopadowym numerze miesięcznika Pinezka można obejrzeć wybór palindromów "Tu armata - tam raut" Tadeusza Morawskiego w połączeniu z bardzo ciekawą grafiką autorstwa Spinelli Palindromy w Angorce W tygodniku "Angorka" z 4.11 oraz 11.11.2007 kolejne palindromy. Skany poniżej.
Recenzja książki z palindromami W witrynie literackiej granice.pl ukazała się recenzja książki Tadeusza Morawskiego "Zaradny dynda raz" napisana przez Izabelę Mikrut. Artykuł o palindromach W 43-cim numerze Periodyka Poetyckiego ukazał się krótki artykuł pt. "Palindromy Tadeusza Morawskiego" omawiający najnowszą książkę "Zaradny dynda raz" (kliknij "Periodyk Poetycki #43", potem "Między wersami" z menu, następnie "Palindromy Tadeusza Morawskiego" ze spisu treści). Palindromy u Sadurskiego W witrynie Newsy.Sadurski.com ukazał się krótki artukuł o palindromach. Materiały z II Festiwalu Humoru w Katowicach Materiały z II Festiwalu Humoru ukazaly się formie elektronicznej na płycie CD. Prezentujemy skan okładki płyty, spis treści oraz artykuł mgr Beaty Rusek o palindromach Tadeusza Morawskiego.
Co nowego W październiku nowe palindromy na tematy związane z lasem (dział: rózne). Ponadto rozmowa Józefa Godzica o palindromach w Radiowej Trójce, referat Tadeusza Morawskiego w ramach Poznańskich Dni Książki Naukowej, zabawne omówienie książki "Zaradny dynda raz" w internetowej Gasetce Klubu Szaradzistów As i, jak zwykle, skany z palindromami z Angorki.
O palindromach w PR3 22-go października w programie trzecim Polskiego Radia nadano wywiad z Józefem Godzicem. Oprócz krótkich palindromów Pan Józef Godzic omówił swoją "Księgę Księżycową" zawierającą algorytm umożliwiający odczytanie 200 bilionów palindromów. Audycja wpłynęła na wzrost oglądalności naszej strony, zanotowano w ciągu doby 9 tysięcy wywołań.
Palindromy w Angorze W Angorach z 21-go i 28-go października znajdują się kolejne palindromy. Skany zamieszczono poniżej.
Angorka Poniżej prezentujemy skany z palindromami z "Angorek" z 7-go i 14-go października 2007.
Poznańskie Dni Książki W ramach XI Poznańskich Dni Książki Naukowej w dniu 12.11.2007 w Centrum Kultury "Zamek" odbył się odczyt Tadeusza Morawskiego o polskich palindromach. W stoisku SORUS sprzedawano książki "Zagwiżdż i w gaz" oraz "Zaradny dynda raz". As Klub szaradzistów "AS" z Głogowa wydał już 16-ty numer gazety internetowej Gasetka. Jest tam (w dziale "As czyta") krótkie, ale bardzo śmieszne omówienie książki Tadeusza Morawskiego "Zaradny dynda raz". Do kilkunastu palindromów o Asie, wybranych z książki, autor omówienia - Józef Górecki - dołączył własny ciekawy palindrom: Ej, As ananasa je Co nowego We wrześniu dodano nowy dział z palindromami Nauka (w dziale Różne). Do tego sporo palindromów z Angorki, palindromy we wrześniowej Pinezce oraz spotkanie Tadeusza Morawskiego z Józefem Godzicem w Rzeszowie. Są także nowe palindromy w dziale Nadesłane. Palindromy w Angorce Poniżej kolejne skany z palindromami w Angorkach.
Palindromy w Angorce W drugiej części wakacji nie dawaliśmy skanów z palindromami z "Angorki". Obecnie uzupełniamy tę lukę - sześć skanów poniżej.
Palindromy w Pinezce Miesiecznik elektroniczny Pinezka zamieścił w numerze wrześniowym zbiorek palindromów "Gór ech chce róg" w ciekawej oprawie graficznej. Ukazało się to akurat w druga rocznicę wydania mojej książki pod tym tytułem. (T.M.)
Spotkanie w Rzeszowie Każdy turysta ceni sobie taką wycieczkę, zabytki, cerkiewki, Bieszczady, a w pobliżu Roztocze. Będąc w Rzeszowie dwukrotnie odwiedziłem Józefa Godzica, autora pierwszej książki zawierającej aż tysiąc polskich palindromów i autora algorytmu generującego biliony palindromów (dyplom księgi Guinesa!). Obejrzałem wiele palindromowych pamiątek i nowe projekty. Zainteresowanym kontaktem z Panem Józefem Godzicem podaję e-mail: jgodzic@wp.pl . Wiem, że wielu poszukuje książki "Echozdania czyli palindromy", warto o tym "porozmawiać" z autorem. Oczywiście nie obyło się bez nowych palindromów, Józef Godzic napisał palindromy z nazwiskiem Morawski, a niżej podpisany - palindromy z nazwiskiem Godzic. Oto kilka wybranych utworów:
Ci z "Doginarki" na banieczce i na bani "Kran" i Godzic.
Pamiątkowe zdjęcie poniżej (T.Morawski).
Co nowego Do działu "Różne" trafia w sierpniu kolejna setka nowych palindromów. Temat: profesje, czyli różne zawody.
Palindromy w "Angorce" Ponizej prezentujemy skany kolejnych palindromów wydrukowanych w "Angorkach" 15-go i 22-go lipca 2007.
Palindromy w biologii i genetyce W witrynie Antora (Nowa Zelandia) znajduje się bardzo ciekawy , czteroczęściowy ( 1, 2, 3, 4 ) artykuł profesora Romana Antoszewskiego o palindromach w biologii i genetyce. Obecnie artykuł ten jest prezentowany zarówno po polsku jak i po angielsku.
Co nowego Do działu "Różne" trafiła setka nowych palindromów. Temat: Arystokracja. Można też przeczytać drugi co do wielkości polski megapalindrom (6500 liter, autor Józef Godzic).
Megapalindrom J.Godzica Józef Godzic nadesłał długi palindrom zawierający ponad 6500 liter. Jest to drugi co do wielkości polski palindrom. Patrz dział "nadesłane".
Partia Dobrego Humoru Stałem się członkiem Partii Dobrego Humoru. Poniżej autor z legitymacją partyjną. W tle domek w Nowej Wsi k/Serocka, gdzie powstaje małe muzeum palindromów (proszę o eksponaty , druki, pisma, kalendarze lub kserokopie wybranych stron). (Tadeusz Morawski)
Palindromy w Angorce W "Angorkach" z 1-go oraz 8-go lipca 2007 kolejene palindromy. Skany poniżej.
Pinezka W wakacyjnym numerze "Pinezki" kolejne palindromy w znakomitej oprawie graficznej.
Dynów czyta palindromy W piśmie "Dynowiny" krótki, ciekawy artykuł o palindromach. Skąd się taki artykuł tu wziął dowiesz się z poniższego tekstu.
Palindromy w Angorce Prezentowane poniżej skany otwierają drugą pięćdziesiątkę zbiorów palindromów wydrukowanych w Angorce. Pochodzą one z numerów datowanych na 10 i 24 czerwca.
Qaanaaq Na letnie upały - miasto o palindromicznej nazwie na Grenlandii. Nadesłał (jeszcze w zimie) Leszek Rydz.
Palindromy na PES 6 Na Konferencji "Postępy w Elektrotechnice Stosowanej" PES 6, która odbyła się w Kościelisku k/Zakopanego był 20-go czerwca wieczór palindromów, na którym prof. Tadeusz Morawski przedstawił polskie palindromy różnych autorów, a potem własną twórczość. Powstał tam palindrom opisujący zawiłości tematyki obrad. Jest on trudny i pełen niezrozumiałych skrótów. Mimo to przytaczamy go poniżej, licząc, że wyjaśnienia skrótów przybliżą czytelnikowi tematykę Konferencji: mamo, ot ten ISEP, PES i NET - to omam Palindrom jest pomyślany jako pochwała tego, co wymienia się w skrótach. ISEP - Instytut Sterowania i Automatyki Przemysłowej Politechniki Warszawskiej. Organizatorem Konferencji był Oddział Warszawski PTETiS (Polskie Towarzystwo Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej), ale byli to głównie pracownicy ISEP. PES - wyjaśniona powyżej nazwa Konferencji, NET - network, czyli sieć. Autor tego zawiłego palindromu, dr Włodzimierz Kałat, pokazał, że potrafi pisać palindromy, wybrane utwory umieszczono w dziale nadesłane. Po referacie była ciekawa dyskusja o palindromach, która ożywała w czasie wolnym od obrad aż do końca Konferencji.
Co nowego W czerwcu powiększono zbiór palindromów w dziale "popijamy". Tym razem na upalne lato radzimy Piwo. Ponadto wiadomości o kolejnych prezentacjach wiedzy o historii polskich palindromów. W czerwcowym numerze miesięcznika elektronicznego "Pinezka" palindromy na tematy muzyczne w ciekawej oprawie graficznej.
Zaradny dynda raZ Wszystkich, którzy napisali palindromy umieszczone na stronie www.palindromy.pl lub inaczej przyczynili się do rozwoju tej strony proszę o kontakt. Mam jeszcze trochę egzemplarzy książki "Zaradny dynda raZ" i postaram się je przesłać miłośnikom palindromów.
Referaty o palindromach W dniu 22.05 2007 mówiłem o historii polskich palindromów w Instytucie Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej, a 31.05. 2007 w Zakładzie Telewizji tegoż Instytutu. Po referacie i dyskusji zainteresowani koledzy otrzymali egzemplarze książki "Zaradny dynda raZ".
Palindromy w Pinezce W czerwcowym numerze miesięcznika elektronicznego "Pinezka" wybrane palindromy Tadeusza Morawskiego w ciekawej oprawie graficznej. Tytuł: "Ot, dancing, nic nad to" i szereg palindromów o tematyce muzycznej.
Co nowego W maju nowy duży materiał w dziale dla dzieci w związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka. Ponadto ciekawy esej o palindromach w internetowym czasopiśmie kulturalno - naukowym "Podteksty" oraz artykuł o roli palindromów w biologii (Antora). Znalazłem też dwa nowe fora związane z palindromami: Rada klubu... (Gazeta.pl) oraz BÓB (GoldenLine). Sto palindromów trafiło do witryny Dobry Humor, są także palindromy z piękną grafiką w Pinezce, wiadomości z Biesiady szaradzistów z "Rozrywką" oraz z Warszawskiego Klubu Szaradzistów i, jak zwykle, skany palindromów z Angorki.
Sympozjum w Wildze W dniach 21 - 26 maja 2007 odbyło się w Wildze międzynarodowe "XX-th IEEE - SPIE Symposjum on Photonics, Web Engeneering, Electronics for Astronomy and High Energy Physics Experiments". Tradycją tych Sympozjów są referaty zaproszone z różnych dziedzin, niezwiązanych bezpośrednio z główną tematyką . W piątek, 25.05.2007 odbyły się dwa referaty dotyczące palindromów. Profesor Wojciech Plandowski z Uniwersytetu Warszawskiego wygłosił referat "Palindromes in Mathematics" (PDF(en), PDF(pl)), a profesor Tadeusz Morawski przedstawił historię polskich palindromów.
Palindromy w Angorze Angora z 20.05.2007 oraz "Angorki" z 27.05 i 3.06.2007 zawierają teksty z palindromami. Skany w tej kolejności poniżej.
X Biesiada z "Rozrywką" Dziesiąta ogólnopolska Biesiada z "Rozrywką" odbyła się w Ryni w dniach 11 - 13 maja 2007. Było wiele turniejów szaradziarskich i zabaw. Nie zabrakło też akcentów "palindromowych", wielu szaradzistów (w tym zwycięzcy turnieju zespołowego) otrzymało egzemplarze najnowszej książki z palindromami "Zaradny dynda raz". Po imprezie grupka znajomych z Sosnowca i Warszawy udała się do Nowej Wsi koło Serocka, gdzie urządzam "Muzeum Palindromów".
Podteksty W internetowym czasopiśmie kulturalno - naukowym "Podteksty" można przeczytać interesujący esej Beaty Rusek zatytułowany "Palindromy - słowa w lustrze" (współautorem części pierwszej: "Z historii gatunku zwanego palindromem" jest Tadeusz Morawski).
Palindromy w biologii W witrynie Antora (Nowa Zelandia) jest już zapowiadany (czteroczęściowy) artykuł profesora Romana Antoszewskiego o palindromach w biologii. Gorąco polecam!
Ciekawostki z palindromami Wiele ciekawostek znajdziesz na forum Gazeta.pl Rada Klubu będzie rada.
Palindromy w Angorce W "Angorkach" z datami 13.05 oraz 20.05.2007 kolejna porcja palindromów moich i nadesłanych przez czytelników.
Palindromy w Poznaniu Wydawnictwo SORUS, które wydało dwie ostatnie książki z palindromami: "Zagwiżdż i w gaz" oraz "Zaradny dynda raz" jest firmą poznańską, Poznański Klub Szaradzistów Pyrrus też interesuje się palindromami, zwanymi regionalnie "pyrlindromy", a ostatnio na forum GoldenLine >> B.Ó.B. odkryłem dział "Bób ech chce bób", gdzie poznaniacy umiejętnie umieszczają słowo "bób" w różnych znanych palindromach. Zabawa przednia. Zachęcam. Zobacz też wybrane "BÓB" palindromy w dziale "nadeslane". Brawo Poznań!
Palindromy u Sadurskiego Witryna "Dobry Humor" Szczepana Sadurskiego, na której od dawna jest zbiór 50 popularnych palindromów rozszerzyła swe palindromwe zbiory o sto nowych palindromów Tadeusza Morawskiego. Zobacz tutaj, a potem w polu "Wyszukaj w treści i słowach kluczowych" wpisz "morawski".
Palindromy w Pinezce W majowym numerze miesięcznika internetowego "Pinezka" kolejne palindromy Tadeusza Morawskiego w pięknej oprawie graficznej.
Polonia z palindromami Jak wynika z analizy statystycznej serwera nasza strona zaliczyła w okresie ostatnich 12 miesięcy 44 tys. wywołań z innych krajów, w tym 31 tys. ze Stanów Zjednoczonych.
Palindromy w Angorce W "Angorkach" z 29.04 oraz 6.05.2007 kolejne palindromy.
Tym razem, oprócz palindromów nadesłanych przez czytelników podano tam moje wierszyki - palindromy. Trudno się to czyta, bo wiersze abstrakcyjne zostały zapisane w jednej linii, a nie jak wiersz. Dlatego powtórzymy tu jeszcze raz ten drugi, trudniejszy wierszyk:
a na freski melomana
Warszawski Klub Szaradzistów Dodaliśmy nowy link do wiadomości z Klubu. Wejdź w dział "Linki" lub kliknij tutaj.
Kolejne palindromy w "Angorce" W "Angorkach" z 15.04 oraz 22.04.2007 są kolejne palindromy:
Co nowego W kwietniu na naszą stronę trafia prawdziwy rarytas. Jest to najdłuższy na świecie wiersz - palindrom z nowej książki Tadeusza Morawskiego "Zaradny dynda raz". Ponadto w dziale zagadki rozwiązania (palindromy Tadeusza Morawskiego) zagadek ze stycznia oraz nowe wiersze - zagadki autorstwa Barbary Sudoł.
Kolejne palindromy w "Angorce" W "Angorkach" z 1.04 oraz 8.04.2007 są kolejne palindromy:
Palindromy w "Pinezce" W kwietniowym numerze "Pinezki" można obejrzeć wybrane palindromy Tadeusza Morawskiego w bardzo ciekawej oprawie graficznej.
Podwójny "palindromowy" jubileusz Józefa Godzica
Józef Godzic jest pierwszym twórcą, który napisał książkę zawierającą tysiąc polskich palindromów (Echozdania czyli palindromy, 1996), jako pierwszy wpadł na pomysł algorytmu, który umożliwia tworzenie ogromnej liczby palindromów, za co został uhonorowany odpowiednim dyplomem Księgi Guines Book.
W tym roku obchodzi on podwójny "palindromowy" jubileusz: skończył 77 lat, a od wydania jego książki upływa 11 lat
(obie liczby to przecież palindromy!). Udało mi się nawiązać z Panem Józefem Godzicem kontakt.
Dowiedziałem się, że ma on przygotowane drugie, rozszerzone wydanie swojej książki "Echozdania czyli palindromy" i poszukuje wydawcy.
Józef Godzic nadesłał na moją prośbę trochę materiałów o sobie i swej twórczości.
Wybrane materiały prezentujemy teraz, inne trafią na naszą stronę później.
Są to dane biograficzne, palindromy, opisy algorytmów, zdjęcia, wycinki prasowe, oraz...kolorowe rysunki ilustrujące palindromy
(albowiem nasz Jubilat też świetnie rysuje). Panu Józefowi Godzicowi życzymy wszystkiego dobrego i powodzenia w "palindromowej" twórczości.
A teraz poczytajmy i popatrzmy:
Józef Godzic jest autorem palindromu zawierającego ponad 6500 liter. Jest to drugi co do wielkości polski palindrom. Patrz dział "nadesłane".
Wszystkim miłośnikom palindromów,
Palindromy w Rewii Rozrywki W marcowym numerze (3/2007) "Rewii Rozrywki" znalazły się palindromy w stałych rubrykach redakcyjnych. Przeczytaj Listy oraz Sator.
Odczyt o palindromach Akademia Polonijna w Częstochowie zorganizowała w dniach 20-22 marca 2007 roku bardzo ciekawą Miedzynarodową Konferencję Naukową Kustosze Pamięci Narodowej "Myśląc Ojczyzna...". Obok szeregu referatów o poważnej tematyce znalazło tu miejsce hasło "Z przymrużeniem oka" oraz prezentacja profesora Tadeusza Morawskiego "Polskie palindromy (Warsztaty literackie)", która odbyła się przed południem 21-go marca. Na sali było około stu słuchaczy. Przedstawiono historię polskich palindromów. Następnie m.in. były najnowsze palindromy autora referatu, wywołujace żywa reakcję widowni. Poniżej kilka zdjęć z Częstochowy.
Palindromy w Angorce W Angorkach z 11-go i 25-go marca 2007 kolejne palindromy.
Odczyt o palindromach Chemiczne Koło Naukowe Politechniki Warszawskiej "Flogiston" zorganizowało odczyt o palindromach. Odbył się on 15.03.2007 r. na Wydziale Chemicznym PW. Prof. Tadeusz Morawski przedstawił historię palindromów oraz swoje najnowsze utwory. Żywa reakcja sali (ponad 40 słuchaczy) spowodowała, że prezentacja oraz dyskusja nieco się przeciągnęły. Rozszerz swą wiedzę - dowiedz się przy okazji z Wikipedi co to jest flogiston. Fotografie związane z odczytem prezentujemy poniżej.
Klub Szaradzistów Odbyły się już dwa zebrania osób chętnych do utworzenia Klubu Szaradzistów w Warszawie. Kolejne spotkanie planowane jest w końcu marca - nowi szaradziści proszeni są o kontakt tel. 602720326 lub e-mail do autora tej strony www. Można też skorzystać z informacji w edu.info.pl
Kolejne palindromy w Angorce W Angorkach z 25-go lutego oraz z 4-go marca 2007 kolejne palindromy (skany poniżej). Na dolnym obrazku są dwa znane od dawna palindromy nawiązujące do aktualnej tematyki skoków narciarskich. Temat aktualny - jakby przewidziano kolejny, czwarty już złoty medal mistrza świata, przypominając palindrom "Małysza zsyłam". (T.M)
Pół miliona wywołań Nasza palindromowa strona przekroczyła pół miliona wywołań (statystyka poniżej). Lubisz tu czasem zajrzeć - zawiadom znajomych. Może doczekamy się pełnego miliona? (T.M)
Co nowego Sto nowych palindromów na tematy związane z wodą w dziale "różne". Ponadto ciekawa oprawa graficzna (Spinelli!) )dla wybranych palindromów (tematy są dwa - "akta" i "koty") w Internetowym piśmie "Pinezka" (luty, marzec), do tego zabawa w palindromy w Angorce.
Palindromy w Angorce W Angorkach z 11.02.2007 oraz 18.02.2007 kolejne palindromy
Palindromy w Pinezce W miesięczniku elektronicznym "Pinezka" (luty 2007) znalazł się zbiorek wybranych palindromów Tadeusza Morawskiego w ładnej oprawie graficznej.
Co nowego Już w styczniu powstał nowy dział Zagadki zawierający wierszyki z palindromami do odgadnięcia. Na luty nowe palindromy w dziale Muzyka (dział ten wszedł w Różne). Ponadto artykuł w witrynie Republika dzieci, konkurs na ilustracje palindromów oraz odczyt o palindromach w Szkole Podstawowej nr.2 w Zielonce, (blog) i nowe czeskie palindromy w dziale słowiańskie.
O palindromach i szaradzistach Dodatek "Warszawa" w "Życiu Warszawy" z dnia 24.01.2007 zawiera krótki artykuł, którego skan zamieszczono poniżej.
Palindromy w Angorce W Angorce (numery z 28.01 oraz 04.02, 2007) kolejne palindromy pod hasłem "Ułóż znak czytany tak i wspak". Skany zamieszczono poniżej. Na górnym skanie palindromy o USA są autorstwa Józefa Godzica.
Palindromy w szkole W Szkole Podstawowej nr.2 w Zielonce ukończono konkurs rysunków ilustrujących wybrane palindromy. Z tej okazji 22-go stycznia odbyło się spotkanie dzieci z Tadeuszem Morawskim, który wygłosił odczyt o palindromach. Ponad setka uczniów brała aktywny udział w tym odczycie, zgadując chętnie drugą, nie odsłoniętą część prezentowanych palindromów. Potem były pytania i wręczenie symbolicznych nagród (dyplom, książka z palindromami) zwycięzcom konkursu. Wyniki konkursu podano w blogu. Wybrane rysunki ozdobią naszą "palindromową" stronę . Zdjęcia ze spotkania obejrzeć można także tutaj.
Republika dzieci Ciekawy artykuł o palindromach, zawierający ponad sto wybranych palindromów Tadeusza Morawskiego opublikowano w styczniowym numerze Internetowego Magazynu "Republika Dzieci".
PEGASUS Fundacja "Pegasus", która troszczy się o los wysłużonych koni, utworzyła w swej witrynie dział "wasza twórczośc". Sa tam m. in. ładne wiersze różnych autorów oraz zbiór palindromów Tadeusza Morawskiego o "końskiej" tematyce.
Palindromy w ANGORCE W Angorkach z 14-go i 21-go stycznia 2007 kolejne palindromy, skany poniżej.
Palindromy Pana Johna
Po wielu staraniach udało się. Dzięki uprzejmości i aktywności Pana Stefana Kurzawińskiego mam książkę o podanym powyżej tytule. Została ona wydana w 2006 roku staraniem Jacka Johna, syna Edmunda Johna (1894 - 1989), znanego rysownika i malarza związanego z Kazimierzem nad Wisłą. Pan Edmund John był wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (nazywano go po prostu - profesor John). Zobacz też opinie. Po osiągnięciu wieku emerytalnego większość czasu spędzał on w Kazimierzu, oddając się sztuce nie tylko jako malarz i grafik, ale jako twórca palindromów, anegdot, dwuznaczników i innych literackich przemyśleń. Książka zawiera wiele wspomnień, rysunków, fotografii, kserokopii zapisków i dokumentów oraz, w formie CD-R, nagranie audycji radiowej z profesorem Johnem. Książka ma ponad 60 stron, duża część to oczywiście ilustracje. Palindromów jest ponad sto. Są to proste, ale pełne wdzięku utwory, niektóre z nich spotykamy w różnych witrynach, wykorzystane są tam na ogół bez podania nazwiska autora. Zostały one uratowane od zapomnienia przez syna profesora Johna w ostatniej chwili. Od dawna poszukiwano sponsora lub jakiejś innej drogi do wydania książki. Pomyślmy - potrzeba na takie przedsięwzięcie zaledwie parę tysięcy złotych! Ile dóbr kultury może zginąć z braku takiej śmiesznie małej sumy? Książkę gorąco polecam kolekcjonerom, miłośnikom palindromów, a także miłośnikom Kazimierza. Jak ją kupić? - podobno trzeba być w Kazimierzu i pytać w knajpeczkach koło rynku - no i jeszcze pozostaje Internet. A teraz wróćmy do tytułowych "Palindromów Pana Johna" Wybrałem kilkanaście ładnych utworów (nie mogę prezentować wszystkich ze względu na prawa autorskie). Tu podaję dwa bardzo popularne palindromy oraz palindrom, pochodzący zapewne z ponurych czasów okupacji, więcej palindromow w dziale "palindromy nadesłane".
Jadzi w gębę gwizdaj
Co nowego W utworzonym dziale "Polityka" prawie dwieście nowych palindromów. Ponadto ciekawe artykuły o palindromach po czesku i po rosyjsku, interesujący artykuł studenta "Elektroniki" Politechniki Warszawskiej w miesięczniku "Oscyloskop", rocznica witryny www.palindromy.pl, palindromy w sieci, palindromy nadesłane - i, jak zwykle - Angorka.
Palindromy w sieci Ciekawy zbiór różnych palindromów prezentuje Cartoonist.TV. Na wielu forach interesujące dyskusje, zachęcamy panie do forum.wizaz.
Angorka W Angorkach z pierwszego i siódmego stycznia 2007 kolejne palindromy:
|